Kot nasıl üretildi?

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 23 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Onu her gün giyiyorsunuz, peki nasıl üretildiği hakkında bir fikriniz varmı?
  [​IMG]
  Blucinin kumaşı ilk olarak Anadoluda üretildi. Beyaz ve mavi pamuklu kumaşlar önce Fransaya, oradan İspanyaya ve Amerikadaki kolonilerine gitti. Amerikanın San Francisco şehrinde blucine dönüşüp tüm dünyaya yayıldı. Terzi Jacob Davis ürettiği pantolondaki dikişleri perçinlerle sağlamlaştırır.

  [​IMG]

  Kumaşı aldığı toptancısı Levi Strauss'a ortaklık teklif eder ve kıyafet tarihine damgasını vuracak süreç başlar.
  [​IMG]

  Levi Strauss'n 1866-1906 arasındaki merkez binası. 18 ay içinde 200 adet satan pantolonlar hem yumuşacık hem ölesiye sağlamdır. Çok geçmeden vaziyete uyanan terzileri gören Davis telaşlanır ve 68 dolarlık patent masrafını ödeyerek patenti alır.

  [​IMG]

  Patenti alınan “işçi tulumu, bakır perçinli modern efsanenin doğumu olur. Üretildiği denim özel mavi kumaş ise 18. Yüzyılda Hindistan, Anadolu ve Fransadan geçen bir yolculuk yapar.

  [​IMG]

  Reşat Ekrem Koçu, Türk Giyim, Kuşam ve Süslenme Sözlüğünde(1967) “Blucin Pantalonlar maddesini açıklarken, “çırak oğlan ve “büroda çalışan kadın resimlerine yer vermiştir ve şöyle yazmıştır; “Hali vakti yerinde ailelerin garabet düşkünü oğulları ve ayaktakımı tercih eder.

  [​IMG]

  1940larda reklamlarda blucin Vahşi Batı imajıyla özdeşleşmişt. Levisın 50 yıllık standart bileşenleri. Sol cebin kenarına asılan “Red Tab etiketi 1936dan beri var; kırmızı zemin üzerinde büyük, beyaz harflerle LEVIS yazısı, hakiki pantolonu rakiplerden ayırır.

  [​IMG]

  Blucinin bizdeki karşılığı kot kelimesi, Fransada görüp beğendiği blucini Türkiyede üreten Muhteşem Kottan yadigar.
  [​IMG]

  1950lerde James Dean ve Marlon Brando gibi yıldızların, filmlerinde blucin giymesi o dönemin gençliğinde bir furya yarattı. Özellikle “Kanlı Hücum büyük ses getirdi.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
Yükleniyor...