Kötü Yol Roman Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Elfida tarafından 20 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kötü Yol romanın kısa özeti


  Kötü Yol özeti


  Babalarını çocuk yaşta kaybeden iki kardeş Nuran ve İhsan Adana'da yaşamaktadır. Anne Ayşe Hanım, ailenin yönetimini çocuklar büyüyene dek elinde tutar.

  İhsan, büyüyüp babasının yerine geçtiğinde ailenin geçimini sağlamak sorumluluğunu da üzerine alır. Fabrikada işçi olarak çalışan İhsana hiç istemediği kamyonla mal taşıma görevi verilir. İhsan, kamyonla uzun yola gittiği sıralarda gözünün arkada kalmaması için kız kardeşini birine emanet etmek ister. Çapkın, güvenilmez bir adam olsa da, İhsanın en yakın arkadaşı olduğundan, Nurana göz kulak olmak görevi Reşata verilir. Bu görev Ayşe Hanım tarafından da onaylanır. Nuran, annesi ve ağabeyi İhsanın kendisine sunduğu yaşam koşullarından memnun değildir.
  Nuran, uzun zamandır varlıklı bir hayat yaşayabildiği İstanbul düşleri kurmaktadır. Reşat, Nuranın İstanbul için kurduğu ışıltılı düşleri İhsanın yokluğunda kullanır, Nuranı ikna eder ve onu İstanbula götürür.

  Dolapdere civarında bir pansiyonda kalırlar.Daha sonra Nuran film artisti olmak için Beyoğlu Yeşilçam sokakları civarında yatıp kalkar.

  Kardeşinin kaçtığını öğrenen İhsanda işini bırakıp trenle İstanbula gelir.Şişli civarlarında taksicilik yapmaya başlar. Birgün Beyoğlunda bir barın önünde kardeşi Nuranla Reşata rastlar.Ve Reşatı dövüp kardeşini yanına alır. Daha sonra İhsanın İstanbulda tanıştığı ve beğendiği Nermin hanım ve Nermin hanımın annesiyle birlikte İstanbuldan ayrılarak hep hayal ettikleri kırmızı kiremitli dağevin de yaşamak üzere yola koyulurlar.
   
Yükleniyor...