Kredi kartına taksitlle hac ve umreye gitmek doğru mu?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 31 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kredi kartı ile taksitli olarak hacca gitmek caiz mi?
  12 taksitle hac ve umreye gidilirmi ?
  Soru
  Kredi çekip hacca gitmenin caiz olmadığını okudum. Peki kredi kartına taksit yaptırıp gidilebilir mi. Ayrıca bu 2 si arasında ne fark var. Kredi kartıyla taksit yaprırmakta aynı değil mi. 12 ay taksitle gittim. Arada ödüyemedığim aylar oldu. Şimdi yine bu kredi çekmege benziyecek mi. Kısacası yanlış bişey yapmak istemiyorum. KREDİ KARTINA


  Cevap
  Değerli kardeşimiz;


  Faizli kredi çekmek caiz değildir. Bu bakımdan böyle bir para ile hacca gitmek doğru değildir. Kredi kartı ile taksitlendirerek hacca gitmek ise caizdir. Çünkü bunda her hangi bir faizli muamele uygulanmamaktadır.

  Kredi kartı tek çeşit değildir. Faizli olanı var, faizsiz olanı vardır. Gününde ödeneni var, geciktirileni var. Şayet kartla satın aldığınız malın parasını (sözleştiğiniz) günü geçirmeden öderseniz, faize düşmeden ödemiş olursunuz. Böylece kredi kartınızdan gelen bir mahzur söz konusu olmaz.

  Kartın borcunu gününde ödemez de geciktirirseniz, elbette borcunuzu faizli ödemek zorunda kalırsınız. Böylece kartınızın mahzuru söz konusu hale gelmiş olur,
  Bütün mesele, karta tanınan faizsiz ödeme müddetinin geçirilmemesinde, geç kalıp ta faiz ödemek zorunda kalınmamasındadır. Faiz ödemeden kullanıyorsanız, mahzuru yok. Faiz ödeyerek kullanırsanız mahzuru çok.

  Ahmed Şahin
   
Yükleniyor...