Kuaför olmak günah mı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ya hep hocalara soruyorum günah değil diyolar bazıları günah diyo peygamber efendimiz yüzündeki kılları yolan ve yolduran kadınlara lanet etmiş e kuaförün bunları yapması lazım nasıl olcak bu ya bn istediğim mesleği yapamıyacak mıyım

  Cevap: Kuaför olmak günah mı

  Bayanmısınız erkek mi bilmiyorum ama ;bir erkek ve kadının nikahsız olarak ellerinin birbirine değmesi ve yalnız kalmaları caiz değildir.

  Mahrem olmayan kadına bakmak haram olduğuna göre, onlara dokunmak veya tokalaşmak mutlaka haramdır. Peygamber'e (sav) biat eden kadınlar dediler ki: "Ey Allah'ın Resulü, biat ederken elimizi tutmadınız." Peygamber (sav)

  "Ben kadınların elini tutup tokalaşmam." buyurdu. (Ahmed bin Hanbel, Nesâî, İbn Mâce).

  Hazreti Aişe (r.anha) biat ile ilgili şöyle buyuruyor:

  "Allah'a yemin ederim ki Resûlüllah'ın eli bir kadının eline dokunmadı. Sadece sözle onlardan biat aldı." (Müslim ).

  Peygamber (asv) bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor:

  "Sizden biriniz, başına iğne ile dürtülmesi kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır."

  Erkeğin kadın kuaförlüğü yapması caiz olmadığına göre, bundan elde ettiği kazanç da caiz değildir.

  Bayanlar için kuaförlük mesleği günah mı? Ordan kazanılan para haram olur mu?

  Kuaförlük yapmak haram değildir. Ancak kuaförlük yaparken haram durumlardan sakınmak gerekir. Süslenme konusunda dinimizin ölçülerine göre hareket etmek gerekir.

  Her hangi bir mesleği icra etmenin caiz olup olmaması, yapılan işlerin dine uygun olup olmamasına bağlıdır. Dinen meşru olan işlerin yapılmasına vesile olan meslekleri icra etmek caiz; dinen meşru olmayan işlerin yapılmasına vesile olan meslekleri icra etmek ise caiz değildir.

  Kadın olsun erkek olsun her müslümanın, vücudundan örtülmesi gereken yerlerini örtmesi dini bir yükümlülüktür. Mecbur kalınmadıkça bu bölgelerin (avret mahallinin) açılması caiz değildir.

  Kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki uzuvların başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Ayrıca kaş alma ve kadınların saçlarını kesmeleri ile ilgili bazı sahih hadisler vardır. Dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslâm dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır.

  Hz. Peygamber(s.a.v.) bir hadislerinde, “Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lânet etsin... buyurmuş olup (Buhârî, “Libâs, 84; Müslim, “Libâs, 120), bu yasağın hangi nevi fiilleri kapsadığı İslâm hukukçuları arasında tartışma konusu olmuştur. Kadının saçını kısaltması câiz, traş etmesi ise mazeret yoksa haram görülmüştür.

  Peygamber Efendimiz(s.a.v.) Hacda ihramdan çıkılırken erkeklerin saçlarını traş etmelerini ama kadınların saçlarının, dörtte birini keserek kısaltmalarını istemiş, "erkeklere traş, kadınlara kısaltma vardır" (Ebû Dâvûd, menâsik 7 8; Nesâî, zînet 4; Tirmizî, hac 75); buyurmuştur.

  Bir başka hadis de şöyledir: Rasulullah (s.a.v.), kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet etti" (Buhari, "Libas", 62).

  Yukarıda belirtilen şartlara uymak koşuluyla bayanların bayanlara kuaförlük yapmalarında bir engel bulunmamaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...