Kul Hakkından Helalleşmek Nasıl Olmalı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 24 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kul Hakkından Helalleşmek Nasıl Olmalı

  kul hakkı yemek,hak helalliği dilemek, helalleşme nasıl olmalı, helallik dilemek

  Kul hakkından helalleşmek nasıl olmalı?

  Soru: Bir kişi hakkını helal et, dese karşıdaki kişi de buna cevap vermese hakkını helal etmiş olur mu?
  Cevap:

  Helalleşme sadece sözle olmaz. Hakkın ne olduğu söylenir, borç varsa ve ödenirse karşı taraf hakkını helal etmese de helalleşme meydana gelir.

  Zarar giderilmeden “hadi hakkını helal et” denilirse muhatap ya susmak zorunda kalır ya da içten helal etmek istemediği halde “helal olsun” diyebilir. Muhatabı bu şekilde zor durumda bırakarak yapılan helalleşme, helalleşme değildir.

  Müslümana düşen, hiç kimsenin hakkına saldırmamaktır. Böyle bir günah işlediğinde ise önce verilen zarar giderilmeli, ardından o kişiden helallik dilemeli ve bu günahından dolayı tevbe istiğfar etmelidir. Önemli olan, ahirette Allah’ın bütün günahlarını bağışlayacağı kullardan olabilmek için çalışmaktır.
  netten alıntı..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Şub 2011
 2. Kul hakkını ancak kul affeder. Buna göre, daha dünyada iken bu hakkı telafi etmenin yolunu bulmak gerekir. Şayet bulamaz isek, ahirete kalmış olur ki, bu durum daha tehlikelidir. Şayet üzerimizde kul hakkı olan adam ölmüş ise, varislerine bu hakkı vermek gerekir.

  Ancak günahlarına tövbe edip hakkını yediği kimselerle helalleşmek istediği halde onlara ulaşamıyor ya da bulamıyorsa, bu durumda onların adına hayır yapmak, sadaka vermek ve onlar için dua etmek gerekir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ağu 2014