Kulak ağrısı için neler yapılabilir.

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 18 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kulak Ağrısı için ne yapılabilir


  Eğer çok sık ve şiddetli şekilde yaşadığınız bir sorun değilse, kulak ağrısına evde çözüm getirebilirsiniz.

  Ansızın gelen kulak ağrısında ilk şoku atlattıktan sonra ilk önce oturur pozisyondaysanız oturuşunuzu dikleştirin, dik oturun.
  Esnemeye çalışın.
  Bulunduğunuz ortamı havalandırın.
  Kulak kepçenizi oynatın.
  Ciklet çiğneyin.
  Burnunuzu iki parmağınızın arasına sıkıştırın, önce derin nefes alın ve havayı genzinize doğru iterek üfleyin. Kafanızın içinden gelen açılma sesini duyun. Bu ses, basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir ve kulak ağrısı da ortadan kalkar.
  Isıtılmış bir havluyu kulağınıza koyun.
  Veya Saç kurutma makinası ile ısıtın.  Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?
  Sarımsak suyu!
  Sarımsak suyu ev ortamında rahatça hazırlayabileceğiniz doğal antibiyotiktir. 2 tane taze sarımsağı bir kap içerisinde iyice ezin. Suyunu parmak uçlarınız yardımıyla sıkın ve küçük bir tabağa damlatın. Bu bir kaç damla sarımsak suyunu ağrı yapan kulağın içine damlatın. Kulak iltihabında azalma yaşandıkça ağrıları dindirecektir.

  Soğan suyu!
  Soğan suyu kulakta biriken iltihabı akıtmak için kullanılır. Bunun yanında soğan suyu kulak ağrısını geçirmek için de kullanılır.1 baş soğan rendeleyin ardından soğanın suyunu bir kapa koyun. Bu suya parmaklarınızı sokun daha sonra kulak arka tarafına masaj uygulayarak sürün. Bunu her gün uyumadan önce uygularsanız kulakta biriken ve ağrı yapan iltihabın aktığını göreceksiniz.

  Saf zeytinyağı!
  Kulak ağrısına bir başka bitkisel çözüm de ılık zeytinyağı. Geleneksel olarak kullanılan ve yararlı olduğu kabul gören bir uygulamadır. Tenceredeki suya bir kaç damla damlatın. Su kaynasın ve zeytinyağı ısınsın. Suyun üzerinde biriken yağı ılıtarak ağrı yapan kulağa damlatın. Yağ ne çok sıcak ne fazla soğuk olmamalı ,ılık olmalıdır.
  Ayrıca benzer bir uygulama lavanta yağ, papatya yağ gibi ile de uygulanabilir. Bu yağları karıştırıp ılıtın sonra ağrı yapan kulağa damlatın. Ağrı geçince yağ damlatmayı bırakın.

  Sıcak kompres!
  Kulak ağrısı için uygulanan en önemli yöntemlerden biri sıcak kompresstir. Ağrıyı dindirmek için kompres hazırlanır. Pamuklu bir havluyu ısıtın, bunun için ütüyü kullanabilirsiniz. Ağrı yapan bölgeye tampon uygulayın. Başka bir yöntemle, havluyu kaynar suya daldırıp suyunu sıkın ardından iltihap olan kulağa hafifçe bastırın. Pamuklu havluyu sıcak suyla dolu şişenin üzerine sarın(şişe cam olmasın) ardından ağrı yapan kulak çevresinde bekletin. Bu yöntemlerden birini kullandıktan sonra kulak ağrısı hafifleyecektir.
   
Yükleniyor...