Kumato Kanseri Önlüyor

'Sağlıklı Yaşam' forumunda MisLinA tarafından 8 Haz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Akdeniz Domatesinin Kansere Faydası

  [​IMG]

  İlk kez İspanyada üretilen ve Akdeniz domatesi olarak bilinen Kumato, Türkiyede de Antalyada üretildi. Kahverengi görüntüsü ve eşsiz lezzetiyle dikkat çeken Kumato domatesi, Uzmanlar Seracılık tarafından Antalyada ormanlık alan içerisinde oluşurulan 30 dekarlık serada doğal tarım yöntemleri ile üretiliyor.

  Kahverengi görüntüsü ve lezzetiyle öne çıkan Kumato domatesinde bulunan likopen, bazı kanser türlerine iyi geliyor.

  1970′li yıllarda İspanyada Luis Ortega adlı bir genç tarafından keşfedilen ve dünyada sadece 11 firmanın üretimini yaptığı Kumatonun Antalyadaki seralarda bu yılki üretim hedefi ise 400 ton olarak açıklandı. Görüntüsünün yanı sıra, lezzeti ve aromasıyla da alışılmış kırmızı domatesten oldukça farklı olan Kumato, süpermarket reyonlarında kilogramı 4 TLden satışa sunuluyor.


  Kumoto birçok ülkeye deneme amaçlı gönderildi

  Antalyada 2009 yılında Kumato denemelerine başladıklarını belirten Uzmanlar Seracılık Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Yurdagül, araştırmalar sonucunda üretim için en uygun iklim koşulları ve toprak yapısının Antalyada olduğunu belirlediklerini söyledi.

  Kumatonun Akdeniz ülkelerinde yoğun olarak tüketildiğine de dikkat çeken Nurettin Yurdagül, bu yıl Rusyaya 7 ton olarak ilk ihracatın yapıldığını, diğer ihracat ürünleri ile birlikte birçok ülkeye de deneme amaçlı gönderildiğini, gelecek yıldan itibaren özellikle Doğu Avrupa başta olmak üzere ihracatın yoğunlaşacağını dile getirdi.

  Yurdagül, üretim alanı olarak ormanlık alanın seçilmesini ise, “Tüketici artık saman, ot gibi sebze ve meyve tüketmek istemiyor. O yüzden bu alanı özel olarak seçtik. Diğer üretim alanlarında yoğun ilaçlama faaliyetleri var ve hastalık riskleri daha çok. Ancak burada çok daha doğal ve zirai ilaç kullanımıda yok denecek kadar az düzeyde dedi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ara 2012
Yükleniyor...