Kuran Dersi Ayrıntıları Belirlendi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Merve tarafından 30 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl ilk kez ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulacak Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammedin Hayatı derslerinin ayrıntılarını belirledi. Haftada iki saat seçmeli olarak okutulacak derslerde öğrenciler koro halinde Kuran okuyacak.

  Derslerde Kuran-ı Kerimin Türkçe mealinin yanı sıra Kuran-ı Kerimi doğru ve güzel okuma, bazı sure ve ayetleri kurallarına uygun ve düzgün okumak da öğretilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Kuran ve Hz. Muhammedin Hayatı derslerinin amacını, “Kuran-ı Kerim okumayı öğrencilere öğretmek ve başta Hz. Muhammedin ve diğer peygamberlerin yaşamlarından örnekler gösterilerek hayatlarından mesajları öğrencilere vermek olarak açıkladı.

  Ayrıntılar;

  5. sınıf: İlk derste Kuran-ı Kerimin neden okunması gerektiği anlatılacak. Kuran kıssaları, duaları, kavramları hakkında bilgiler verilecek. İkinci ünitede Kuran-ı Kerimin okutulması öğretilecek.

  Harfler, harflerin okunuşu, harekeler öğrencilere tek tek öğretilecek. Öğrenmelerini kolaylaştırmak için koro halinde seslendirmeleri sağlanacak. Öğrenciler, Kuran-ı Kerim okumayı öğrendikten sonra Bakara Suresini okuyacak. Ayrıca Sübhaneke, Salli ve Barik, İhlas ile Kevser gibi sureler ezberletilecek.

  6. sınıf: Kuran-ı Kerimi güzel okumanın önemi üzerinde durulacak. Öğrencilere tecvit, yani kurallarına göre güzel okuma dersi verilecek. Derste dua, zikir, tespih ve secde kavramları hakkında bilgiler de var. Öğrenciler Bakara ve Yasin surelerini okuyacak, Amentü, Felak, Nas gibi kısa sureleri de ezberleyecek.

  7. sınıf: Kuran-ı Kerimin İslam dinindeki yerini öğrenecek. Harfleri uzatma, harflere vurgu yapma gibi bilgiler verilecek. Öğrenciler anlamlarını da öğrendikleri bu sureleri koro halinde tekrar ederek ezberlemeye çalışacak.

  8. sınıf: Hz. Yakub, Hz. Yusuf gibi peygamberlerin kıssaları öğrenilecek.


  kaynak:posta
   
Yükleniyor...