Kur'ân-ı Kerîm Okumanın Fazileti hakkında

'Dini Bilgiler' forumunda MeriH tarafından 15 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kur'ân-ı Kerîm Okumanın Sevabı Fazileti hakkında kısa bilgi  Kuran-ı Kerim, Allah tarafından bizlere vaaz eden bir vaizdir. İçerisi ibretlerle doludur. Peygamberimiz onun hakkında: "Size iki vaiz bırakıyorum. Biri konuşan, diğeri susan. Konuşan. Kurân-ı Kerim, susan ise ölümdür."

  Kurân-ı Kerimin nüshalarının bakımlı olmasından, kütüphane raflarındaki durumundan tutun da elimize alıp onu okumak, tefekkür etmek, hükümlerinden bizlere öğretilen bütün hususları hayatımıza tatbik etmeye kadar birçok mevzuda dikkat etmemiz, titizlik göstermemiz gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat gösterdiğimiz zaman Kuran-ı Kerim, kıyamet günü bize şefaatçi olacaktır. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

  "Kuran, şefaati kabul olunan bir şefaatçi, şikayeti tutulan bir davacıdır. Kim onu önüne (rehber olarak) korsa, Kuran onu cennete çeker (götürür). Kim onu arkaya bırakırsa Kuran onu cehenneme sevkeder." (Feyzül Kadir, c.4 s.532)

  Onun lafzını okumak da bir ibadettir. Namazlarda okumak farzdır. Onsuz namaz olmaz. Manası bilinmese de okuyan sevap kazanır.

  Yüce kitabımız Kurân-ı Kerimi okumak hususunda pek çok Hadis-i Şerif vardır. Bunlardan bazılarını zikretmek istiyorum.

  Rasülüllah (s.a.v.) buyurdular: "Muhakkak demirin paslandığı gibi kalbler de pas tutar." Eshab-ı Kiram sordular: "Onun cilası nedir Ya Rasülallah?" "Kurân-ı Kerimi okumak ve ölümü hatırlamaktır." (İhya c.3 s.108)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
 2. Kur'an-ı kerimin şefaat ettiği kimse de elbette Cennetlik olur. Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
  Ha-mimler yedidir. Cehennemin kapıları da yedidir. Her biri Cehennemin bir kapısına gelip bekler, Ya Rabbi, bana inanıp da beni okuyanı bu kapıdan sokma! der.

  Bu hadis-i şerifler şartsız bildirildiği için, şartlarını da bilmek gerekir. İlk önce, Kuran-ı kerimi okuyanın Müslüman ve Ehl-i sünnet olması şarttır. Gayrimüslim veya bidat ehliyse, hiç faydası olmaz. Bidat ehlinin ve diğer sapıkların okuması, kendi aleyhlerine delil olacaktır.

  Kur'an okunan evin hayrı artar, sakinlerini sıkmaz, melekler toplanır,şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur'an okunmayan ev, içindekilere dar gelir,sıkıntı verir, bereketsiz olur. Melekler uzaklaşır, şeytanlar oraya dolar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...