Kuranda Abdesti Bozan Haller

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 24 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kuranda Abdesti Bozan Haller Nelerdir


  Kuran'da abdest ve boy abdesti iki ayette geçer:

  Maide 6 : SİZ EY imana ermiş olanlar! Namaz kılacağınız zaman yüzünüzü, ellerinizi ve dirseklere kadar kollarınızı yıkayın ve [ıslak] ellerinizi başınızın üzerine hafifçe sürün ve bileklere kadar ayaklarınızı [yıkayın]. Eğer boy abdestini gerektiren bir halde iseniz kendinizi temizleyin. Ama eğer hasta iseniz yahut seyahatteyseniz yahut tabii ihtiyacınızı gidermişseniz yahut bir kadınla birlikte olmuşsanız ve su bulamıyorsanız, o zaman, temiz toprağa ellerinizi sürün ve onunla yüzünüzü ve kollarınızı hafifçe ovun. Allah sizi zora koşmak istemez; ama sizi tertemiz kılmak ve nimetlerinin tamamını size bahşetmek ister ki şükredenlerden olasınız.

  Nisa 43 : Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de yolculuk hali müstesna yıkanıncaya (gusül edinceye, boy abdesti alıncaya) kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculuktaysanız, biriniz ayak yolundan gelmiş, yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi sıvazlayın. Allah affedici, bağışlayıcıdır.

  Fıkıh kitaplarında abdesti bozan şeylerin şunlar olduğu belirtilir:

  1) Büyük veya küçük tuvalet,

  2) Vücuttan kan, irin, san su, kanla karışık su akması,

  3) Ağız dolusu kusmak (balgamla abdest bozulmaz),

  4) Ağızdan tükürüğe eşit veya daha fazla kan gelmesi,

  5) Yatarak veya dayanarak, dayandığı şey alındığı zaman düşecek derecede uyumak. Diz üstü veya bağdaş kurarak oturup uyumak abdesti bozmaz. Namazdayken ayakta veya oturduğu yerde uyumak da abdesti bozmaz,

  6) Bayılmak,

  7) Sarhoş olmak,

  8. Rükû ve sücûdu olan bir namazı kılarken yanındakilerin işiteceği kadar gülmek.
   
Yükleniyor...