Kur’an’da cuma ile ilgili ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Aderito tarafından 7 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kuran-ı Kerimde cuma ile ilgili ayetler  Ey müslümanlar! Cuma günü namaz için çağrıldığı zaman, Allah cc.'ı anmaya koşun, alışverişi bırakın Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır

  Namazınızı kıldıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan arayın Allah'ı çok anın ki kurtuluşa erersiniz.

  Herhangi bir ticaret ve eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona gittiler ve seni ayakta bıraktılar De ki; "Allah'ın yanında bulunan, eğlenceden ve ticaretten de hayırlıdır Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır"

  "Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar."  "Namazlara, özellikle orta namaza devam ediniz."  "Eğer tövbe ederler, namazı kılarlar, zekâtı verirlerse onları serbest bırakın."


  "Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz."

  Eyy iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı zaman, hemen Allahı anmaya koşun ve alış verişi bırakın Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır
  Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allahın lütfundan isteyin Allahı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa erersiniz
  Onlar bir ticaret ve eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona giderler ve seni ayakta bırakırlar De ki: Allahın yanında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha yararlıdır Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.


  "Gecenin bir bölümünde de uyanıp kalk ve sana mahsus olmak üzere, nâfile namaz kıl; ola ki bu sâyede Rabbin seni övgüye değer bir makama ulaştırır." İsrâ sûresi  "Cuma namazı kılmayanın vücutları yatak yüzü görmez."


  "Korkuyla ve ümitle Rablerine yalvarıp ibadet ettikleri için vücutları yatak yüzü görmez. Kendilerine verdiğimiz nimetlerden Allah yolunda harcarlar."  "Yaptıklarına karşılık olarak onlar için kendilerini mutlu edecek ne güzel nimetler hazırlanıp saklandığını bilemezler."