Kuranda Geçen Zikir İle İlgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Burcu tarafından 24 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kuranda Geçen Zikir İle İlgili Ayetler


  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
  Bismillahirrahmanirrahim


  AHZAB SURESİ-35
  Ey iman edenler, Allah'ı çokça zikredin.

  KALEM SURESİ-52
  Ki, kendilerini bununla denemek için. Kim Rabbinin zikrinden yüz çevirirse, Allah, onu 'gittikçe şiddeti artan' bir azaba sürükler.

  CİN SURESİ-17
  Rabbinin ismini zikret ve her şeyden kendini çekerek yalnızca O'na yönel.


  MÜZZEMMİL SURESİ-8
  Ve sabah, akşam Rabbinin adını zikret.

  İNSAN SURESİ-25
  Zikr vahy, öğüt bırakanlara;
  MÜRSELAT SURESİ-5
  Ve Rabbinin ismini zikredip namaz kılan.


  A'LA SURESİ-15
  Senin zikrini şanını yüceltmedik mi?


  İNŞİRAH SURESİ-4
  Eğer korkarsanız, yaya veya binekte iken kılın. Güvenliğe girdiğinizde ise, yine Allah'ı, bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği gibi zikredin.


  BAKARA SURESİ-239
  Zekeriya "Rabbim, bana bir alamet ayet ver." dedi. "Sana alamet, işaretleşme dışında, insanlarla üç gün konuşmamandır. Rabbini çokça zikret ve akşam sabah O'nu tesbih et." dedi.


  AL-İ İMRAN SURESİ-41
  Bunları biz sana ayetlerden ve hikmetli zikr'den Kur'an'dan okuyoruz.


  AL-İ İMRAN SURESİ-58
  Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. Ve derler ki: "Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru."


  AL-İ İMRAN SURESİ-191
  Namazı bitirdiğinizde, Allah'ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık 'güvenliğe kavuşursanız' namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, mü'minler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır.


  NİSA SURESİ-103
  "Sizi uyarmak için aranızdan bir adam aracılığıyla Rabbinizden size bir zikr'in gelmesine mi şaşırdınız? Allah'ın Nuh kavminden sonra sizi halifeler kıldığını ve sizin yaratılışta gelişiminizi arttırdığını veya üstün kıldığını hatırlayın. Öyleyse Allah'ın nimetlerini hatırlayın, ki kurtuluş bulasınız."


  A'RAF SURESİ-69
  Allah'tan Sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde önce iyice düşünürler Allah'ı zikredip-anarlar, sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir.


  A'RAF SURESİ-201
  Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret. Gaflete kapılanlardan olma.


  A'RAF SURESİ-205
  Ey iman edenler, bir toplulukla karşı karşıya geldiğiniz zaman, dayanıklık gösterin ve Allah'ı çokca zikredin. Ki kurtuluş felah bulasınız.


  ENFAL SURESİ-45
  Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah'ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun; kalbler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur.


  RA'D SURESİ-28
  Hiç şüphesiz, zikri Kur'an'ı biz indirdik biz; onun koruyucuları da gerçekten biziz.


  HİCR SURESİ-9
  Onları Apaçık deliller ve kitaplarla gönderdik. Sana da zikri Kur'an'ı indirdik ki, insanlara kendileri için indirileni açıklayasın ve onlar da iyice düşünsünler, diye.


  NAHL SURESİ-44
  Ancak: "Allah dilerse" inşallah yapacağım de. Unuttuğun zaman Rabbini zikret ve de ki: "Umulur ki, Rabbim beni bundan daha yakın bir başarıya yöneltip-iletir."


  KEHF SURESİ-24
  Sen de sabah akşam O'nun rızasını isteyerek Rablerine dua edenlerle birlikte sabret. Dünya hayatının aldatıcı süsünü isteyerek gözlerini onlardan kaydırma. Kalbini bizi zikretmekten gaflete düşürdüğümüz, kendi 'istek ve tutkularına hevasına' uyan ve işinde aşırılığa gidene itaat etme.


  KEHF SURESİ-28
  Ki onlar, Beni zikretme konusunda gözleri bir perde içindeydi. Kur'an'ı dinlemeye katlanamazlardı.


  KEHF SURESİ-101
  Bu, Rabbinin, kulu Zekeriya'ya rahmetinin zikridir.


  MERYEM SURESİ-2
  Kitap'ta Meryem'i de zikret. Hani o, ailesinden kopup doğu tarafında bir yere çekilmişti.


  MERYEM SURESİ-16
  Kitap'ta İbrahim'i de zikret. Gerçekten o, doğruyu-söyleyen bir peygamberdi.


  MERYEM SURESİ-41
  Kitap'ta Musa'yı da zikret. Çünkü o, ihlasa erdirilmiş ve gönderilmiş Resul bir peygamberdi.


  MERYEM SURESİ-51
  Kitap'ta İsmail'i de zikret. Çünkü o, va'dinde doğruydu ve gönderilmiş Resul bir peygamberdi.


  MERYEM SURESİ-54
  Kitap'ta İdris'i de zikret. Çünkü o, doğru olan bir peygamberdi.


  MERYEM SURESİ-56
  "Gerçekten Ben, Ben Allah'ım, Ben'den başka ilah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl."


  TAHA SURESİ-14
  "Ve seni çok zikredelim."


  TAHA SURESİ-34
  "Sen ve kardeşin ayetlerimle gidin ve beni zikretmede gevşek davranmayın.


  TAHA SURESİ-42
  "Kim de benim zikrimden yüz çevirirse, artık onun için sıkıntılı bir geçim vardır ve biz onu kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz."


  TAHA SURESİ-124
  Andolsun, size bütün durumlarınızı kapsayan zikrinizin içinde bulunduğu bir Kitap indirdik. Yine de akıllanmayacak mısınız?


  ENBİYA SURESİ-10
  Yoksa O'ndan başka ilahlar mı edindiler? De ki: "Kesin-kanıt burhanınızı getirin. İşte benimle birlikte olanların zikri Kitabı ve benden öncekilerin de zikri." Hayır, onların çoğu hakkı bilmiyorlar, bundan dolayı yüz çeviriyorlar.


  ENBİYA SURESİ-24
  "Siz onları alay konusu edinmiştiniz; öyle ki, size benim zikrimi unutturdular ve siz onlara gülüp duruyordunuz."


  MÜ'MİNUN SURESİ-110
  Bu nur, Allah'ın, onların yüceltilmesine ve isminin zikredilmesine izin verdiği evlerdedir; onların içinde sabah akşam O'nu tesbih ederler.


  NUR SURESİ-36
  Öyle Adamlar ki, ne ticaret, ne alış-veriş onları Allah'ı zikretmekten, dosdoğru namazı kılmaktan ve zekatı vermekten 'tutkuya kaptırıp alıkoymaz'; onlar, kalplerin ve gözlerin inkılaba uğrayacağı dehşetten allak bullak olacağı günden korkarlar.


  NUR SURESİ-37
  Derler ki: "Sen yücesin; senin dışında başka veliler edinmemiz bize yakışmaz, ancak onları ve atalarını sen meta verip yararlandırdın, öyle ki senin zikrini unuttular ve böylece yıkıma uğrayan bir kavim oldular."


  FURKAN SURESİ-18
  Ancak iman edenler, salih amellerde bulunanlar ve Allah'ı çokça zikredenler ile zulme uğratıldıktan sonra zafer kazananlar veya öclerini alanlar başka. Zulmetmekte olanlar, nasıl bir inkılaba uğrayıp devrileceklerini pek yakında bileceklerdir.


  ŞUARA SURESİ-227
  Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, çirkin utanmazlıklar fahşadan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük ibadettür. Allah, yaptıklarınızı bilir.


  ANKEBUT SURESİ-45
  Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü'nde güzel bir örnek vardır.
   
Yükleniyor...