Kurşun Dökme Nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ZeuS tarafından 20 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kurşun Dökme
  Nazar ve büyüden ileri geldiği sanılan hastalıklarla ruh rahatsızlıklarının giderilmesi için halkın baş vurduğu çarelerden birinin adıdır.

  Büyüye ve nazara uğramaktan ileri geldiği sanılan hastalıklar ve bunların sebepleri cin ve perileri gücendirmekten ibaret telakki edilen dimağı sinir ve ruh hastalıklarının giderilmesi için hekimin ve ilacın etkisi olmayacağı inancı halk arasında öteden beri yerleşmiş olduğundan bu tür hastalıkları tedavi ettirmek maksadıyle kurşuncu hocaya başvurmak ve kurşun döktürmek her yörede uygulanan eski bir usuldür.


  Kurşun bu işte denenmiş ocaklı ve izinli ihtiyar kadınlar tarafından dökülür. Ocaklı demek kurşun dökücünün daima bu işle uğraşmış bir aileye mensup olması izinli demek de bu aileden kendisinden önce kurşun dökücülük yapan kimseden kurşun dökmek için (destur yani el) almış olmasıdır. Ocaklı ve izinli olmayanlar kurşun dökücülük yapamayacakları gibi yaptıkları farzedilse bile bu gibilerin kurşun dökmesinden fayda umulmaz.
  Kurşun dökmenin kendine özgü bir yöntemi ve geleneği bu hususta kullanılan bazı alet ve malzemeleri vardır. Kurşun eritecek madeni çukur bir kepçe su koymaya mahsus madeni geniş ve derince bir taş hastanın başına örtülecek kalınca bir peştamal iki yüz elli-üçyüz gram ağırlığında kurşun külçesinden veya parçalarından ibarettir. Bu malzemeyi bir sepet bir torba yahut çanta içinde kurşunu kadın beraberinde getirir ve işini bitirdikten sonra bunları toplar ve geri götürür.


  Kurşun şu şekilde dökülür: Külçe veya parçalar halindeki kurşun madeni çukur kepçeye kepçe de ateş üzerine konur kurşun eridikten sonra hastanın başı ve vücudu peştamalla örtülür madenî tasa su konur kurşuncu kadın erimiş kurşunu havi kepçeyi sağ eline su tasını sol eline alır. Erimiş kurşun önce hastanın başı üzerinde su dolu tasa birdenbire dökülür. Kurşun dökülürken dökücünün besmele çekmesi "benim elim değil Ayşe Fatma Anamızın eli" demesi usuldendir. Bundan sonra kurşun kepçede tekrar eritilir bu defa hastanın göbeği üstünde tastaki suya dökülür. Bu da bitince bir daha eritilmiş kurşun hastanın ayakları üzerinde tasa dökülür. Nihayet hastanın yattığı odanın sağ köşesiyle oda veya sokak kapısının eşiği üzerine de kurşun dökülmesi tekrar edilir. Bu iş tamam olunca kurşun dökülen tastaki sudan bir kaç yudum hastaya içirilir. Aynı sudan hastanın alnına bileklerine avuçlarına ve ayaklarının altına sürülmesi de âdettir. Bazı kurşuncu kadınlar kurşun döktükten sonra hastayı üç defa oda kapısından atlattıkları görülmüştür. En sonunda kurşun dökülen suya bir miktar ekmek doğranır. Bu ekmek dört yol ağzında köpeklere verildiği gibi tastaki su da cin ve perilere ikram için bir köşeye serpilir.


  Erimiş bir halde su tasına dökülen kurşun tasta ve su içinde sertleştikten sonra tekrar eritilmeden önce kurşuncu kadın tarafından tetkik olunur. Kurşun külçesi fazla kirli ise nazarın veya büyünün şiddetine yahut cin ve perilerin çok gücendirilmiş olduğuna hükmedilir. Külçe üzerindeki kirlilikler parlak ve temiz bir parçaya tesadüf edilirse hastanın yüreğinin temiz olduğuna ve hastalığın çabuk geçeceğine inanılır.


  Kurşun dökücü kadına hizmetine karşılık para verilmesi lazımdır. Şu kadar ki bu paranın miktarı hastanın mali durumuna göre az veya çok olabilir. Bazı hastalar için bir kere kurşun dökülmek kâfi görüldüğü halde bazıları için bunun üç defa tekrarında fayda düşünülür. Bu durumda her defası için kurşuncu kadına başka ücret verilmesi şarttır. Kurşuncu kadınlar hastanın evinden ayrılırken "Allah şifa versin" "Allah bir daha göstermesin" tarzında dileklerde bulunurlar. Hastanın ailesi de "Eksik olmayın" "Allah razı olsun" gibi sözlerle mukabele eder..
  (Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü II)

  Kaynak: Ahmet YAŞAR
   
 2. Cevap: Kurşun Dökme Nedir?

  Hatırlıyorum sanki çocukken bana da böyle birşey yapılmıştı :f20:
   
 3. Cevap: Kurşun Dökme Nedir?

  Küçükken sanki bana da kurşun dökmüşlerdi (:
  Eskiden sokak satıcıları,simitçiler gibi mahallelerden kurşuncular geçermiş.
   
 4. Cevap: Kurşun Dökme Nedir?

  Geçtiğimiz yıllarda ben ve kardeslerime kursun dökülmüştü.
   
 5. Cevap: Kurşun Dökme Nedir?

  Heeeyt !Bana kurşun dökene ben kurşun sıkarım ... Benim adım Kadir deli kadir... :D:D:DD:
   
 6. rwA

  rwA

  Cevap: Kurşun Dökme Nedir?

  :f30::f30::f30:
   
Yükleniyor...