Kurtkulağı Kervansarayı Adana Ceyhan Hakkında Bilgi

'Türkiyem' forumunda Ezlem tarafından 23 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kurtkulağı Kervansarayıı nerede,Kurtkulağı Kervansarayına nasıl gidilir,Kurtkulağı Kervansarayının tarihi,Adana Kurtkulağı Kervansarayı resimleri


  Kurtkulağı Kervansarayı (Ceyhan)

  [​IMG]

  Adana ili Ceyhan ilçesinin 12 km. güneydoğusunda, Kurtkulağı Köyü’nün 1 km. kuzeyindedir. Eski Halep kervan yolu üzerindeki bu kervansarayı Sultan III. Ahmet döneminde h. 1116 (1704) yılında Hüseyin Paşa bir menzil hanı olarak yaptırmıştır. Mimarı Mehmet Ağa’dır.

  Selçuklu kervansaraylarına benzeyen kale görünümündeki bu yapı 23.60x45.75 m. ölçüsündedir. Kervansaray enine uzanan, birbirlerine sivri kemerlerle bağlanmış payelerle üç bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerin üzeri boydan boya beşik tonozlarla örtülmüştür. Büyük kesme taşlardan yapılmış olan duvarları muntazam bir taş işçiliği göstermektedir.

  Doğusundaki giriş kapısından içerisine girilen kervansarayın çevresindeki odalar, sivri kemerli, ikişer pencereli olup, üzerleri beşik tonozlarla örtülmüştür. Ayrıca avlusunda çeşmesi ve büyük bir de havuzu bulunmaktadır. Kervansarayın kitabesi Adana Arkeoloji Müzesi’ndedir.

   
Yükleniyor...