Kurtuluş Savaşı sırasında Mehmet Akif Ersoy neden Ankara'ya gitmiştir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Masal tarafından 29 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. M. akif ersoy'un kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının sebebi nedir, hangi amaçla Ankara'ya gitmiştir

  İstanbul'da rahat hareket etme olanağı kalmayan Mehmet Âkif, görevinden azledilmeden az önce oğlu Emin'i yanına alarak Anadoluya geçti. Sebil'ür-Reşadı Ankarada çıkarması için Mustafa Kemâl Paşa'dan davet gelmişti. TBMM'nin açılışının ertesi günü olan 24 Nisan 1920 günü Ankara'ya vardı. Millî mücadeleye şair, hatip, seyyah, gazeteci, siyasetçi olarak katıldı Ankara'ya varışından bir süre sonra ailesini de yanına aldırdı.

  Ankaraya geldiği günlerde, Mustafa Kemâl Paşa Konya vali vekiline telgraf göndererek Âkifin Burdur milletvekili seçilmesini sağlamasını istemişti. Haziran ayında Burdurdan, Temmuz ayında ise Bigadan mebus seçildiği haberi meclise ulaştı. Âkif, Burdur mebusluğunu tercih etti. Böylece 1920-23 yılları arasında vekil olarak I TBMMde yer aldı Meclis kayıtlarında adı
  "Burdur milletvekili ve İslam şairi" olarak geçmektedir.

  Ankara'ya varır varmaz ona verilen ilk görev, Konya Ayaklanmasını önlemek için halka öğütler vermek üzere Konyaya gitmekti, büyük gayretine rağmen Konyada kesin bir sonuca ulaşamadı ve Kastamonuya geçti Halkı düşmana direnişe teşvik için 1920 yılının Kasım ayında Kastamonudaki Nasrullah Camisi'nde verdiği ateşli vaaz, Diyarbakırda basıldı ve tüm vilayetlere ve cephelere dağıtıldı.

  Âkif, Anadolu'ya geçerken Eşref Edip'e de arkasından gelmesini söylemişti. Eşref Edip, Sebil'ür-Reşad Dergisi'nin klişesini de alıp İstanbul'dan ayrıldı. Son olarak 6 Mayıs 1921 günü derginin 463 sayısını yayımlamışlardı. Âkif derginin 464-466 sayılarını Eşref Ediple beraber Kastamonu'da yayımladı, 464 sayı o kadar ilgi gördü ki birkaç kere basılıp Anadolu'ya ve askere dağıtıldı. 467 sayıdan itibaren yayıma Ankara'da devam ettiler. Derginin etkisi o kadar büyüktü ki, yaydığı yoğun duyguların hâkimiyetindeki Türk halkları etkilenmesinden korkan Rusya, gazetenin ülkeye girişini yasakladı.

  1921'de Ankara'da Taceddin Dergahı'na yerleşen Mehmet Âkif, Burdur milletvekili olarak meclisteki görevine devam etmekteydi. O dönemde Yunanlıların Ankara'ya ilerleyişi karşısında meclisi Kayseri'ye taşımak için hazırlık vardı. Bunun bir dağılmaya yol açacağını düşünen Mehmet Âkif, Ankara'da kalınmasını, Sakarya'da yeni bir savunma hattı kurulmasını önerdi; teklifi tartışılıp kabul edildi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Ağu 2014
Yükleniyor...