Kuşkonmaz Camii’nin Hikayesi ve Sırrı

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Kuşkonmaz Camii’nin Hikayesi ve Sırrı

  [​IMG]
  İstanbul’un Şemsi Paşa Caddesinde Osmanlı Döneminden kalma tarihi bir cami olan Şemsi Paşa Camii ya da herkesin bildiği ismiyleKuşkonmaz Camii’nin hikayesi ve sırrı duyanları hayrete düşürüyor.

  1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Kuşkonmaz Camii Üsküdar sahilinin hemen kıyısında denizin güzel manzarası ile buluşuyor.

  Caminin mimarisinden, heybetinden, güzelliğinden bahsetmek yerineKuşkonmaz Camii’nin hikayesi ve sırrıüzerine biraz bilgi vermek istedik. Üsküdar’da bulunan 430 yıllık Kuşkonmaz Camii’ne kuşların konmadığını biliyor muydunuz?

  Yanlış duymadınız Şemsi Paşa Camii’ne kuşlar konmadığı için halk arasında Kuşkonmaz Camii olarak isimlendirilmiş bu caminin özelliği projesinin yapım aşamasında düşünülmüş.

  Şemsi Paşa üzerinde kuşların uçmayacağı bir yer var mıdır? diye sorunca Mimar Sinan dillere destan mimari dehasını konuşturmuş ve Üsküdar’a kuşların üzerinde uçmadığı bir mekana, üzerine kuşların konmadığı bir cami inşa etmiş.

  Mimar Sinan Cami yapım aşamasına geçmeden önce öyle bir araştırma yapmış ki Üsküdar’da kuzeyden ve güneyden esen rüzgarların buluşma noktasını bulmuş ve bu noktaya Şemsi Paşa Camii’nin yapımına başlamıştır. Rüzgarların kesiştiği bu noktada ayrıca dalgaların kıyıyla buluştuğu noktada çıkan titreşim sesinin kuşları rahatsız edeceğini bile hesaplayan Mimar Sinan aradan geçen onca zamana rağmen hala kuşların uğramadığı bu camii ile hem zekasından hemde mimari başarısından söz ettirmeye devam ediyor.

  İşte Kuşkonmaz Camii’nin hikayesi ve sırrı böyle.
   
Yükleniyor...