Kutlu doğum haftası nedir niçin kutlanır

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 12 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kutlu doğum haftası nedir niçin kutlanmaktadır?

  Kutlu Doğum Haftası,Türkye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında başlatılmıştır.Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın doğum tarihinin miladi takvime göre 20 Nisan tarihi olduğu kabul edilerek, bu tarihin de miladi takvime göre sabitlenerek sadece Türkiye'de, bir kesim tarafından Muhammed peygamberin doğum gününün kutlandığı ve her yıl farklı gündem ile Muhammed peygamberin anlatılmasının amaçlandığı bir etkinlik haftası olarak kutlanmaktadır.

  20 27 Nisan olarak kutlanmaya başlanmış etkinlik halktan ve sivil toplum kuruluşlarından 23 Nisan Cumhuriyet Bayramı'na alternatif bir kutlama olarak halkın arasına sokulmak istenen bir çeşit fitne olduğu tepkisi ile karşılaşmıştır.

  Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri 1989′da başladı ve hicri takvime Hicret olayı le başlayan ay takvimi göre, Mevlit Kandili’nin peşi sıra düzenlenmiştir.

  Ancak 1994 yılından itibaren, diğer dini günlerin aksine miladi takvime göre kutlanmaya başladı. AKP iktidarı ile birlikte devlet kurumlarının yayınlanan genelgeler ile katılımı sağlanarak ülke çapında daha geniş çaplı organizasyonlar düzenlenmeye başlandı.
   
Yükleniyor...