Kutupta Yaşayan Hayvanlar Yaşadıkları Ortama Nasıl Uyum Sağlar

'Ders notları' forumunda Yasemin tarafından 3 Nis 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kutupta Yaşayan Hayvanlar Yaşadıkları Ortama Nasıl Uyum Sağlarlar?  Kutupta Yaşayan Hayvanların Renkleri açık olur.Bu Hayvanların Yağ depolama özellikleri fazladır.Ayrıca Kürkleri oldukça kalındır.Kutupta Yaşayan hayvanlar avlarından saklanmak için kar rengi kürklere sahiptirler özellikle yağ depolarlar derileri kalındır ve yağ depolarlar.

  Bütün memelilerin vücutlarının ısı derecesi 35 - 38 derece aralığındadır. Uçabilenlerde bu birkaç derece daha yüksektir, insan ısıya karşı çok hassastır. Hava sıcaklığı 30 derece olunca denize girer de, 5 derecede üzerine palto giyer. Oysa hayvanların giysileri yoktur. Köpekler eksi 40 derecede kutuplarda kızak çeker, buzlu sularda balıklar çırılçıplak yüzerler.

  Kutuplarda Çok soğuk iklimlerde yaşayan hayvanların yaşam nedenleri araştırılırken hep kürkleri üzerinde durulmuştur. Halbuki orada yaşayan hayvanların kürkleri ile ılıman bölgelerde yaşayan hemcinslerinin kürkleri arasında çok ciddi bir fark yoktur. Üstelik domuzlar hiç kürkleri olmamasına rağmen deri altı yağ tabakaları sayesinde vücut ısılarından 20 derece daha düşük ısı ortamlarından hiç etkilenmezler.Çoğunun ayak ve burun gibi kısımları görevlerini yapabilmek için açıkta bırakılmıştır. Ancak buralarda vücuda sıcak kan ileten atar damarlar kılcal damarlar vasıtası ile deriye daha yakın olan toplar damarları ısıtırlar. Bu sayede buzun üstünde yürüyen bu tür hayvanların ayaklan üşümez.

  Kutuplarda, buzlu sularda yaşayan balıkların, sıfır ve sıfır altı derecedeki ortamda donmamalarının sırrının, bu balıkların derilerindeki buz kristallerinin donma derecesini düşüren bir protein olduğu tespit edilmiş, hatta genetik mühendisleri laboratuar ortamında bu proteini üreten geni yaratmayı başarmışlardır.
   
  Son düzenleme: 1 May 2013
Yükleniyor...