Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki Savaş

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 23 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. korede top ateşi,Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerginlik ,Güney Kore ,Kuzey Kore

  Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerginlik, Kuzey'den bugün yapılan topçu atışlarıyla sıcak çatışmaya dönüştü.

  Kuzey Kore'nin bugün Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşi ile vurması sonucu ölen asker sayısının 2'ye yükseldiği bildirildi. Güney Kore Savunma bakanlığı olayda 17 asker ve 3 sivilin yaralandığını duyurdu.

  Kuzey Kore, bugün yerel saatle 14.34'te tartışmalı sınır bölgesinde bulunan Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşi ile vurdu. Kuzey Kore'nin 200 top ateşi yaptığı ifade edilirken,onlarca evde yangın çıktı. Alarma geçen Güney Kore de 80 top ateşi ile karşılık verdiğini bildirdi.

  İki ülke, 1950-53 Kore savaşından sonra barış anlaşması imzalamadığı için teknik olarak savaş halinde bulunuyor.

  GÜNEY KORE'DE ORDU ALARMA GEÇTİ
  Kuzey Kore'nin topçu saldırısının ardından Güney Kore ordusu, savaş hali dışındaki en yüksek alarm seviyesine geçti. Topçu ateşine karşılık verilirken, F-16 savaş uçaklarının adanın batı kıyısına gönderildiği belirtildi.

  ADA HALKI TAHLİYE EDİLDİ
  Kuzey Kore'nin, Güney'le arasındaki deniz sınırına açtığı top ateşinin ardından Güney Kore'nin de cevap verdiği ve bir saat süren karşılıklı top ateşi sırasında ada halkının tahliye edilmesine başlandığı, adadaki 60-70 kadar evin alev aldığı belirtildi.

  TOP ATEŞİYLE BAŞLAYAN YANGINLAR YAYILIYOR
  Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasına açtığı top ateşinin ardından adada başlayan yangının yayıldığı bildirildi. Güney Kore'nin YTN televizyonunun görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde, yangının kontrolden çıkarak yayılmaya devam ettiği belirtildi.

  Haberde, açılan top ateşi sırasında adada bulunan Güney Kore'ye ait askeri üsse çok sayıda top mermisinin isabet ettiği kaydedildi.

  KUZEY KORE: ''ÖNCE GÜNEY KORE ATEŞ AÇTI''
  Kuzey Kore ile Güney Kore arasında karşılıklı olarak açılan top ateşlerinin ardından Kuzey Kore tarafından yapılan ilk açıklamada, önce Güney Kore'nin ateş açtığı ileri sürüldü.

  Kuzey Kore Yüksek Askeri Komutası tarafından, ülkenin resmi haber ajansı KCNA'ya yapılan açıklamada, ''Sürekli uyarılarımıza karşın Güney Kore saat 13.00'ten itibaren onlarca top mermisi ateşledi ve biz derhal sert bir askeri karşılık verdik'' ifadeleri yer aldı.

  Açıklamada, Güney Kore'nin, Kuzey Kore'nin deniz sahasını ''0,001 milimetre" bile ihlal etmesi durumunda Güney Kore'ye yönelik ''acımasız askeri saldırılar başlatma'' tehdidinde bulunuldu.

  KCNA'nın haberinde, karşılıklı ateş sonucu Kuzey Kore'de hasar meydana gelip gelmediği konusuna ise değinilmedi.

  GÜNEY KORE MİLLİ GÜVENLİK KURULU ACİL TOPLANDI
  Güney Kore, Kuzey Kore'nin adaları top atışı ile vurması sonucu kırmızı alarma geçerken, milli güvenlik kurulu da toplanıyor.

  Güney Kore YTN kanalına göre, Güney Kore parlamentosu bugünkü programlarını iptal etti. Güney Kore'nin Devlet Başkanlık sarayı Mavi Köşk'te ise acil olarak Milli Güvenlik Kurulu toplandı. Toplantıya girmeden önce Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-nak, "Saldırılan acilen sonlandırılmasını bekliyoruz." açıklamasında bulundu. Gözler Mavi Köşk'ten yapılacak resmi açıklamada.

  GÜNEY KORE SAVUNMA BAKANLIĞI: "KASITLI VE PLANLI SALDIRI"
  Güney Kore Savunma Bakanlığı ise adaya açılan ateşte 17 askerle 3 sivilin yaralandığını bildirdi.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kuzey'in açtığı ateş "kasıtlı ve planlı saldırı" olarak nitelendirildi. Savunma Bakanlığı, olayın "ateşkesin açık ihlali" olduğunu kaydetti.

  Bu arada Güney Kore, iki ülkenin Kızılhaç yetkililerinin perşembe günü yapacağı görüşmelerin belirsiz bir tarihe kadar ertelendiğini bildirdi.

  Güney Kore Devlet Başkanı Li Myung-bak'ın da top ateşinin ardından yetkililere "uygun karşılık" verilmesi, ancak "durumun daha da gerginleştirilmemesi" talimatını verdiği ifade edildi.

  Li'nin olayla ilgili olarak devlet başkanlığında güvenlik toplantısı yaptığı kaydedildi.

  GÜNEY KORE DEVLET BAŞKANI UYARDI
  Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Kuzey Kore'nin tekrar saldırması halinde Seul'ün "büyük bir misillemede" bulunacağını söyledi.

  Lee Myung-bak, Kuzey'in "sivillere hedef gözetmeden saldırmasına hiçbir zaman hoşgörü gösterilemeyeceğini" bildirdi.

  Güney Kore Devlet Başkanı Lee'nin genelkurmayı ziyaretinde yapılan açıklaması, Devlet Başkanlığının resmi sitesinde yayımlandı.

  GÜNEY KORE MERKEZ BANKASI ACİL OLARAK TOPLANIYOR
  Güney Kore Merkez Bankası acil olarak toplanmaya karar verdi. Güney Kore Merkez Bankası'ndan adını açıklamayan bir yetkili, Merkez Bankası üst düzey yetkililerinin acil toplantı yapacaklarını ve olayın piyasaya muhtemel etkilerini değerlendireceğini söyledi. Yetkili, toplantıda faiz oranlarının gözden geçirilmeyeceğini de belirtti.

  alıntı:sabah​
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuzey Kore ile
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,200
 2. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,606
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,147
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  737
 5. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,056