latin çiçeği bakımı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 30 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Latin çiçeği yetiştirme şartları
  Latin çiçeği nasıl yetiştirilir
  Latin çiçeğinin yetiştirilmesi

  Oldukça dayanıklı bir bitkidir.Yaz - sonbahar dönemlerinde genellikle kırmızı çiçekler açar.Yaprakları döken çok yıllık otsu bir bitkidir.Sarmaşığın uzun saplı, kırmızı boru şeklinde çiçekleri oldukça güzeldir.
  [​IMG]
  Üretimi, yetiştirilmesi ve bakımı oldukça kolay olan latinçiçekleri, unutkan ve ihmalci bahçe severlerin bitkisidir. Her tipte ve özellikle zayıf nitelikle toprakta çok iyi gelişir. Serin ortamları sever. Az su ve pek az gübre ister. Gübresi ve sulanması artırılırsa, bitki çiçek açmayı unutur, yaprak vermeye koyulup yaprak güzeli olur. Latinçiçeği tohumları ilkbaharda ısınmış toprağa ekilir ve kısa sürede çimlenir. Tohumlan ekilmeden bir gece önce suya yatırılırsa çimlenmeleri daha da hızlanır.

  Botanik Bilgi : Latinçiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. Boyları 40 cmden başlayıp kimi tırmanıcı türlerinde metrelerce uzayabilir. Türüne göre latinçiçekleri bir ya da çokyıllık otsu bitkidir. Gök yeşili yaprakları vardır.. Hoş kokulu parlak çiçekleri, kızıl, turuncu, sarı, maun ve krem renginde renklerindedir. Bitkinin tohumları fasulye iriliğinde olup bitki, tohumuyla çoğalır.

  Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu Latin Amerikadaki serin And Dağları bölgesidir. Gösterişli çiçekleri ve yaprakları nedeniyle dünyaya yayılan latinçiçeği, ülkemizde de bazı yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
   
Yükleniyor...