Latin Edebiyatı Hakkında Bilgi

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 16 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. LATİN EDEBİYATI

  Yunan edebiyatını örnek alarak gelişmiş bir edebiyattır. Hemen her alanda Yunan edebiyatının etkisi görülür. Bunun en önemli sebebi Roma’nın Yunanistan’ı topraklarına katması ve burada uzun yıllar hâkimiyet kurmuş olmasıdır.

  Büyük İskender’in ölümünden sonra Yunan edebiyatı İskenderiye’ de yeni bir döneme girmiş; Milattan önce ikinci yüzyıldan sonra da yerini Latin edebiyatına bırakmıştır.

  Romalılar Yunanistan'ı M.Ö. 250'li yıllarda siyasî anlamda egemenlikleri altına aldıktan sonra Lâtin edebiyatı, daha çok Roma'da Yunan kültür ve edebiyatının etkisiyle ve taklidiyle oluşmuştur. Eski Atina'da Yunan sanatçıları daha özgür ortamlarda ürün veriyorlardı. Onlar kendi dönemlerinde yaşayan kişileri, yöneticileri serbestçe hicvedip eleştirebiliyorlardı. Ancak Roma'da Lâtin komedya şairleri bu bakımdan özgür değillerdi. Lâtin edebiyatının ilk önemli sanatçıları arasında tragedya şairi Ennius (M.Ö. 240-170), komedya şairi Plautus (M. Ö.184) ve Terentius (M.Ö. 159) yer alır. Bunlar Yunan sanatçılarını örnek almışlardır.

  Daha sonra Lucretius (M.Ö. 98-53) didaktik nazım, Catullus(M.Ö. 78-54) lirik nazım türünde ; Vergilius (M.Ö. 70-19) pastoral , epik ve didaktik nazım; Horatius (M.Ö. 64-8) lirik ve didaktik nazım; Ovidius (M.Ö. 43-M.S. 18) lirik nazım türlerinde ve mitolojide ; Cicero (M.Ö.106-43) hitabet türünde; Sallustius (M.Ö. 86-34) , Titus Livius (M.Ö. 59-M.S. 19) ve Tacitus (54-129) tarih yazıcılığında; Seneca (M.Ö. 4-M.S. 65) da felsefe ve tragedyada önde gelen isimlerdendir.

  Latin edebiyatının yetiştirdiği en ünlü sanatçılar şunlardır:

  Ennius (Trajedi)

  Terentius, Platus (Komedya)

  Vergilus, Horatius(Şiir)

  Çiçero(Söylev)

  Tacitus( Tarih)

  Seneca(Felsefe)

  Cicero (M.Ö. 106–43)

  Ünlü hatip ve yazardır. Aynı zamanda devlet adamıdır. Roma’da hatiplik ve hukuk eğitimi görmüştür. İktidarla ters düşünce kaçar, yakalanır ve öldürülür. Doksana yakın konuşması kayda geçirilmiş; ancak elli sekiz tanesi günümüze kalmıştır.

  Seneca (M.Ö. 4M.S. 65)

  Filozoftur. Felsefe öğrenimi görmüştür. İyi bir hatip ve zeki bir düşünürdür. Avukatlık ve devlet adamlığı yapmıştır. Devlet yöneticileriyle ters düşünce içine kapanmış, trajediler yazmıştır. Ancak trajedileri oynanmaktan ziyade okunmaya daha uygundur.

  Eserleri: Öfkeli Hercules, Tryolalılar, Medea, Oedipus
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...