Lazer Nedir?

'Kişisel Bakım' forumunda Alara tarafından 8 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Lazer Nedir?

  Lazer, tek renkli, oldukça düz, yoğun ve aynı fazlı paralel dalgalar halinde olan, genliği yüksek, güçlü bir ışık demetidir.

  Normal ışık, dalga boyları muhtelif, rengarenk, yani farklı faz ve frekansa sahip dalgalardan meydana gelir. Lazer ışığı, yüksek genlikli, aynı fazda, birbirine paralel, tek renkli, hemen hemen aynı frekanslı dalgalardan ibarettir.

  Lazerin Tarihçesi;

  Lazer fikrinin temelini 1917'de kuantum teorisiyle Einstein'ın oluşturduğu söylenir. 1958'de Amerikalı fizikçiler Arthur Leonard Schawlow ve Charles Hard Townes patent başvurularında lazerlerin ana çalışma prensiplerini belirlemişler ve patent almışlardır. Daha sonra Amerikalı fizikçi ve mühendis Gordon Gould fikri önce kendisinin bulduğunu ileri sürerek 1977'de hukuki yoldan patent hakkını almıştır. 1960 yılında ABD'de Theodore H. Maiman tarafından keşfedilmiştir.

  Lazerin Yapısı;

  Elektromanyetik dalga paketçiği de denen foton, güneş ışığı füzyon reaksiyonuyla meydana gelip, bu şekilde yayılan foton enerjisidir. Lazer ışını da foton yayılmasından ibarettir. Lazerde foton üretimini anlayabilmek için atomların değişik seviyelerinde ne gibi hadiseler olduğunu bilmek gerekir. Bir atomun uyarılmış durumda bulunduğu kısa zaman aralığında üzerine belli bir dalga boyunda foton düşürülürse, atom aynı fazda foton yayar.

  Lazer ışığının büyük gücü kilometrelerce öteye hiç kaybolmadan gidebiliyor. Örneğin Lazer ışığı Dünya'mızda Ay'a kadar ulaştırılabiliyor. Göz ameliyatlarında, saçlarımızın güçlendirilmesinde ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanılabiliyor.

  Bilim adamları lazer ışınları ile, atomları her yönüyle araştırabilmek için, en küçük atom parçalarının içine girmeyi hedeflemektedirler.

  Çalışma İlkesi;

  Lazer ışını, atomların ışık yaymaya başlaması süresince, enerji ile pompalanması sonucu ortaya çıkıyor. Bu ışık, daha sonra ayna kullanılarak güçlendiriliyor. Enerjinin atoma hangi tipte pompalanacağı, lazer ışığında kullanılan cisme bağlıdır.Xenon lazer, Yakut lazer, neodiyum lazer, diod lazer gibi.

  Bir atom üzerine, alabileceği kadar enerji tamamen pompalanınca bünyesine daha fazla enerji alamaz. Bu şekilde bir atom kendini uyarmış enerji ile eşit enerjide bir ışık dalgasıyla çarpışma sonucu, şartlı olarak enerjisini ışık dalgasına çevirir ve karşılaştığı dalga ile aynı frekansta ve aynı fazda iki ışık dalgası yayınlanır. Çarpışmaların sayısını arttırabilmek ve daha çok ışık kazanabilmek için, lazerin karşılıklı iki kenarına paralel iki ayna yerleştirilmektedir: Dik bir açıyla aynaya çarpan ışık dalgası, karşısındaki aynaya yansıyor ve ardından devam eden şekilde iki ayna arasında gidip geldiği için, dış yüzeye çıkamamaktadır. Işık kümeleri, lazer yapımında kullanılan malzemenin iç yüzeyinden geçerken, enerji ile dolmuş diğer atomlarla karşılaşıyorlar ve bu karşılaştıkları atomları, depolanmış olduğu enerjilerini ortaya çıkarmaları için zorluyorlar ve böylece enerjilerinin ışık olarak açığa çıkarılmasını sağlıyorlar.

  Bir el feneri ışığı ve bir lazer pointer ile bir duvar aydınlatılırken ve daha sonra yavaş olaraK arkaya doğru gidildiğinde, lazer ışınının normal olan fener ışığından ve diğer ışıklardan farkı kolayca görülebiliyor. El fenerinin duvarda bıraktığı ışık yoğunluğu, duvardan yavaş yavaş uzaklaştıkça büyüyor, lazerin aydınlattığı noktasal kısım ise hep aynı büyüklükte görülüyor. Lazer ışığının dağılmaması bir çok hassas işlemlerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Cerrahlar, lazerle beyin içinde küçücük hücreleri dokulardan ayrıştırabiliyorlar.

  Tıbbi alanda lazer kullanımı;

  Tıbbi alanda kullanılan laserler 2mW ile 100 Watt arasında değişen güç ünitelerini içermektedirler. Çok güçlü lazerler cerrahi tedavilerde, güçsüz(düşük) lazerler ise tıbbi tedavi amaçlı kullanılabilmektedirler. Lazer saç tarağı 785 nm dalga boyunda lazer üretmektedir. Bu ölçüm Dünya Sağlık Teşkilatının risksiz dediği grup içine giren lazerlerdir. Lazerle saç tedavisi yaklaşık 20 yıldır Amerika ve Avrupanın çeşitli kliniklerinde güvenle kullanılmaktadır. Lazer tarağı ise kliniklerde kullanılan, taşınmaz olan çok büyük lazer cihazlarının teknolojik olarak kişiselleştirilmiş halidir.

  Lazerin Yan Etkileri ve Vücuda Verdiği Zararlar Var mıdır?

  Lazer ışığı çoğu zaman radyasyon gibi değerlendirilmekte ve sağlığa zarar vermesinden gereksiz yere korkulmaktadır. Lazerin radyasyon verdiği ve sağlığa zarar verdiği ile ilgili tıbbi olarak hiçbir bulguya rastlanılmamıştır. Lazerin deriye uygulanması sırasında deri altı ve üzerindeki dokularda herhangi bir kötü yan etkide bulunduğuna dair de bir bulgu saptanmamıştır. Esasen, Lazerli Saç tarağı uygulama sırasında Lazerin verdiği ışık enerjisi kıl kökü seviyesine kadar ulaşabilmekte, kıl kökünden daha aşağıdaki dokulara ulaşmamaktadır. Çok güçlü lazer epilasyon cihazlarında bile, etkili dozlarda ancak kıl kökü seviyesine kadar lazer ışığı ulaşabilmekte daha aşağıdaki dokulara ulaşamamaktadır.

  Lazerlerin tedavide kullanıldığı bazı alanlar;

  1.Hücre yenileme.
  2. Kan dolaşımı ve aktivasyonunun artması.
  3. Ağrı kesici olarak etkileşim,
  4. Lenfatik drenajda dolaşımı arttırmaya yaraması.
  5. Vücudun mikrop yok etme (fagositoz) yeteneğinin arttırılması
  6. Vücut savunmasında etkili olan immünglobulinlerin sentezini arttırmada.
  7. Kaslarımız üzerinde oluşan spazmlarda çözücü etki sağlaması.
  8. Kan yapımının çoğaltılması.
  9. Vücudumuzdaki çeşitli kırık tedavilerinde kullanılabilmesi.
  10.Sinirlerin yenilenmesinde artış ve sinir iletişimini arttırma.
  11.Virüslerin yok edilmesinde etkili.
  12. Hücresel yenilemede ATP sentezinde çoğalma ve membran permeablitesini düzenlemede etkili olma.
  13.Akupunktur uygulamalarında kullanım.