Lazer savaşları gerçek oluyor

'Teknoloji Haberleri' forumunda alemşah tarafından 14 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Lazer savaşları gerçek oluyor
  lazer savaşları
  lazer silahı
  lazer silah sistemi
  lazer ışını


  ABD lazer ışını ile balistik füzeyi imha etmeyi başardı.
  Lazer silah sistemi taşıyan bir Boeing 747 jumbo jet, havada seyreden bir balistik füzeyi lazer ışını ile imha etmeyi başardı. Pentagonun 8 yıllık hayali gerçek oldu. Megawatt gücündeki lazer uçağın burnunda bulunuyor. 2-3 saniyede kendisine yönelen füzeyi imha ediyor.
  [​IMG]

  Amerikan ordusu, Boeing 747 uçağına yerleştirilen lazer silah sistemi “Airborne Laserin (ABL) ilk ateşleme denemelerini başarıyla gerçekleştirdi.

  Boeing Füze Savunma Sistemi tarafından geliştirilen ve uçağın burnuna yerleştirilen lazer silahı yerden hedefine doğru başarılı bir şekilde ateşlendi.

  Lazer silah sisteminin havada balistik füzeyi vurmayı amaçlayan testlerinin gelecek yıl içinde yapılması öngörülüyor.

  Amerikan Füze Savunma Kurumu tarafından Californiyadaki Edwards Hava Üssünde yapılan son yer denemelerinde, lazer ışını demeti uçaktan saatte bir milyar km hızla hedefini vurdu.

  2001 yılından bu yana devam eden 1.6 milyar dolarlık projede Amerikan Northrop Grumman Space Technology şirketince geliştirilen yüksek enerjili “kimyasal oksijen-iyodin lazeri Boeing 747 jumbo jetin burnuna yerleştirilen yaklaşık 6 ton ağırlığındaki füze rampasından ateşlendi.

  Şimdiye kadar göz ameliyatlarında ya da kara tahtada istenilen bir şeyi göstermek için kullanılan lazer, bundan böyle güçlü bir silah haline dönüştürülerek, balistik füze tehdidini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

  Projeye göre, keşif uydusundan yerden havaya balistik füze fırlatıldığı bilgisini alan ABL ile donatılmış uçak, önce füzenin menzilini saptamak, ardından da füzenin özelliğini ve boyutlarını belirleyebilmek için birer zayıf lazer ışını gönderiyor. Bundan sonra uçağın içinde 6 adet minibüs büyüklüğündeki modülün sağladığı yüksek güçlü lazer demetiyle balistik füze 2-3 saniye içinde havada imha ediliyor.


  ekolay
   
Yükleniyor...