Lekeler ve Çözüm Yolları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 7 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler - Lekeler için pratik çözümler


  Giysilerde meydana gelen lekeler, yemeklerin kokuları ve kireçlenmiş tencereler.. Hayatınızı ne kadar zora sokan leke varsa yazının devamındaki pratik bilgilerle kurtulup hayatınızı kolaylaştırın;

  [​IMG]

  *Kıyafetlerinizde oluşan yumurta lekesini kolayca çıkarmak istiyorsanız, soğuk suda 15 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık sabunla yıkayın.


  *Yemek pişirirken taştı ve ocağınızı lekeledi. Hemen telaşa kapılmayın. Yemek lekesi olan bölgeye bolca tuz serpin. Ocak soğuyana kadar bekletin. Ardından deterjanlı süngerle ovalayın.


  *Mutfağınıza sinen yemek kokusunu yok etmek istiyorsanız cezvenin içine 1 çay bardağı su ve 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi ekleyip kaynatın. Sirkeli su kötü kokuları anında yok edecektir.


  *Elbisenizde yemek yağı lekesi oluştuysa kolayca temizlemek için üzerine bebe pudrası sürün. Bebe pudrası fazla yağı emer ve temizlenmesine yardımcı olur.


  *Halınızda yağ lekesi varsa üzerine karbonatlı su döküp fırçayla ovalayın. Kuruyana kadar bekledikten sonra bulaşık deterjanını süngere döküp halıyı silin.


  *Ütü yaparken sararan beyaz renkli kıyafetlerinizi hemen oksijenli su ile silin. Bu işlem lekenin yok olmasını sağlayacaktır.


  *Ütünüzün tabanının ilk günkü kadar güçlü ve temiz olmasını istiyorsanız; ütü soğukken sirkeli suya batırılmış hafif nemli bezle silin. Kuruyana kadar bekletin.

  *Mutfak dolabında sakladığınız un, fasulye, bulgur gibi gıdaların güvelenmesini önlemek için cam kavanozların içine birkaç adet defne yaprağı ekleyin.

  *Tencere ve çaydanlık tabanlarında biriken kireç tortularını yok etmek istiyorsanız; eşit ölçüde sirkeli su karışımıyla kaynatın.