Leman Sam Biyografi

'Resimli Konular' forumunda HazaN tarafından 5 Oca 2009 tarihinde açılan konu


 1. 1951 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır. Babası asker olduğu için ülkenin birçok bölgesini gezen Aile Hakkari, Mersin, Ankara, Gaziantep gibi birçok ili gezerek zengin bir kültür birikimini de sindirmiştir. Sam ailesi pek de mutlu bir aile değildi. Anne ve babanın yaşadığı sorunlar Leman’ı oldukça etkiliyordu. Ancak yine de babanın asker olmasının verdiği otorite ve düzen Leman’a yansımıştı.

  Gençlik döneminde güzel sanatlara karşı çok fazla ilgili olan Leman Sam Mim, şan, Tiyatro ve dans eğitimi alarak birçok konuda kendini geliştirmeyi amaçlıyordu. İlk zamanlarda müziği düşünmese de zamanla müzik onun en çok ilgilendiği sanat dallarından biri oluyordu. Müziğe tam anlamıyla başlamadan önce gazetecilik, tercümanlık ve çiçekçilik yapan şarkıcı sonralarda İstanbul Devlet Operasına girerek solistlik sınavını kazanmıştır. Daha sonra Mehmet Teoman ile tanışması onun kariyeri için son derece önemli bir gelişme olmuştur.

  Erken bir evlilik gerçekleştiren Leman Sam, İki kız çocuğu dünyaya getirmiştir. Bunlar Şehnaz ve Şevval’dir. Evliliğin ilerleyen dönemlerinde ekonomik zorluklar yaşaması evliliği uçuruma sürüklemiş ve sonlandırmak zorunda kalmıştır.

  İlk albümünü 1988 yılında Zülfü Livaneli şarkılarından derleme yaparak oluşturan Leman Sam kendine ait parçaların bulunduğu Çağrı adlı albümünü 1990 yılında dinleyicileri ile paylaşmış ve çok olumlu tepkiler almıştır.

  Leman Sam Resimleri

  leman_sam_1.jpg leman_sam_2.jpg leman_sam3.jpg Leman Sam2.jpg Leman Sam3.jpg
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Ağu 2014