Lens kullanırken nelere dikkat etmeli

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 7 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kontaks Lens kullanırken nelere dikkat edilmeli


  Kontaks lens kullanımı Özellikle gençlerin çok fazla tercih ediliyor ve ilgi görüyor.Özellikle görme bozukluğunu dışında aksesuar amaçlı çok fazla kullanılan lens kullanımlar, piyasaya çıkan onlarca renk ile büyük kullanım oranları ile devam ediyor..Lens kullanımında dikkat etmeniz gereken şeyler neler kısaca sizlere bu konuda bilgi vermek istiyoruz konumuzda bu sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz..

  - Ayrıca Daha net ve güzel bir görüş için 6 ayda bir mutlaka muayene olmalısınız.

  -Lens kullanımı, ilgi ve hijyen ister. Lens kullanımındaki bazı hatalar geçici ve kalıcı göz kaybına kadar sebebiyet verebilir. Bu nedenle kesinlikle üzerinde durulması gerekir.

  - Lens için kullanılacak solüsyonu ve markasını göz doktorunuzdan tavsiye olarak alın..

  -Lensi takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizi sabunlu su ile 2 defa yıkayın. Ayrıca havlu kullanmıyoruz, kağıt havlu kullanıyoruz. Elinizin nemli olmamasına dikkat edin!

  -Solüsyonu her gece temizleyin. Lensin mikrop kapması gözünüzün mikrop kapması demektir. Lütfen gerekli özeni gösterin.

  -Solüsyon kaplarını ve lensleri su ile kesinlikle temas ettirmeyin.

  - Yere düşen veya dışarıda çıkarılıp eve kadar solüsyonsuz bırakılan lensleri atın, kullanmayın. Gözünüzden önemli değil Gözünüz her şeyiniz

  - Kabın tamamını solüsyon ile doldurmayın. Bu lensin arada sıkışmasına ve lensin yıpranmasına yol açabilir.

  -Tozlu ve inşaat gibi kirli ortamlarda çalışanlara lens verilmez. Tozlu ortamlardan uzak durun ve sigara içiyorsanız lenslerinizi çıkartın.

  -Eve gelince muhakkak lenslerinizi çıkarın. Her ne kadar lensler oksijen geçirgen olsa da kornea bırakında nefes alsın..

  - Çapaklanma, göz kanlanması ve bulanık görme gibi şikayetleri ciddiye alın. Ayrıca damarlanma, lensi çok takmaya bağlı göz kuruluğundandır. Kısa süreli ara vermeniz yararlı olackatır.
   
Yükleniyor...