leonardo da vinci icatları nelerdir? Neler yapmıştır?

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 6 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. leonardo da vinci icatları nelerdir? Neler yapmıştır?

  Leonardo di ser Piero da Vinci Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği'dir (1495-1497).

  Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biridir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.

  Çalışmalarıyla bilimadamı olarak kabul edilmeyen fakat bir sanatçı olduğu herkes tarafından kabul gören büyük İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503 – 1507) ve Son Yemektir (1495 – 1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapıa değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biridir.

  Leonardo, genç bir noter olan Ser Piero da Vincinin ve muhtemelen bir çiftçi kızı olan Caterinanın evlilik dışı çocuğu olarak Vinci kasabası yakınlarındaki Anchianoda dünyaya geldi. Avrupadaki modern isimlendirme kurallarının yerleşmesinden önce dünyaya tam ismi, “Vincili Pieronun oğlu Leonardo manasına gelen “Leonardo di Ser Piero da Vincidir. Eserlerini “Leonardo ya da “Io, Leonardo (Ben, Leonardo) olarak imzalamıştır.

  Somut kanıtlar bulunmasa da, Leonardonun annesi Caterinanın, babası Pieroya ait Ortadoğulu bir köle olduğu tahmin ediliyor. Babası, Leonardonun doğduğu yıl, Albiera adındaki ilk eşi ile evlendi, Caterina ile ise hiçbir zaman evlenmedi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Şub 2017
Yükleniyor...