Leonardo Da Vinci Mona Lisa Sırrı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aysell tarafından 8 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mona Lisa'nın Sırrı

  Leonardo Da Vinci Mona Lisa tablosunun Sırrı

  Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa tablosuyla ilgili çözülmeye çalışan bir sürü sır bulunuyor. Bunlardan bazılarından şöyle bahsedebiliriz:

  Mona Lisa'nın gerçekte kim olduğu hâlâ bir sır. Ancak tarihçiler onu Floransalı bir işadamı olan Francesco del Giocondo'nun eşi Lisa del Giocondo olduğuna inanıyor.
  Mona Lisanın sağ göz bebeğinde L ve V harflerinin olduğu ortaya çıktı. Harfleri keşfeden İtalya Kültürel Miras Komitesi Başkanı Silvano Vincenti, bunun Da Vincinin baş harfleri olabileceğini de belirtiyor. Hollanda'daki Amsterdam Üniversitesi'nden matematikçiler, sanat tarihçileri ve bilgisayar mühendisleri, Mona Lisa'nın yüzündeki ifadeyi ve duygularını analiz eden bir bilgisayar yazılımıyla tabloyu inceledi.
  Mona Lisa'nın yüz ifadesinin şifresi şöyle:

  Mutluluk: % 83
  Küçümseme: % 9
  Korku: % 6
  Öfke: % 2

  [​IMG]

  Mona Lisayı bu kadar ünlü bir eser haline getiren gülümseme de tabloda çözülmeye çalışılan sırlar arasında. Farklı
  renkte boyalarla ustaca karıştırılmış, herbiri insan saçından 50 kat ince 40 kat cilanın, Mona Lisaya belli belirsiz gülümseyişi veren hafif buğulu ve gölgeli etkiyi verdiği tespit edildi. Cilanın kuruması aylar aldığından esrarlı gülümseyişin oluşmasının da yıllar aldığı kaydedildi. Tabloya sürekli bakıldığında bu gülümseyişin kaybolduğu izlenimi oluşuyor.

  Alıntı
   
Yükleniyor...