Leonhard Euler hayatı kısaca

'Biyografi' forumunda Ali tarafından 15 Nis 2013 tarihinde açılan konu

 1. Ali

  Ali

  Leonhard Euler Kimdir?

  15 Nisan Leonhard Euler Doğum günü olduğundan dolayı Google Leonhard Euler için özel Doodle hazırladı.

  Bu sebepden dolayı bizde Leonhard Euler hayatı hakkında kısa bilgi verelim.

  15 Nisan 1707 Basel, İsviçre doğmuş ve 18 Eylül 1783 Rusyada ölmüştür. Aslen İsviçreli olan Leonhard Euler matematikçi ve fizikçidir.
  Babasının adı Paul Euler annesi Marguerite Brucker idi. Babası Paul Euler Protistan papazıydı ve oğlu Leonhard kendisi gibi papaz olmasını istiyordu.
  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/leonhard-27541.jpg]leonhard-27541[/IMGALT]

  Leonhard Euler onsekizinci yüzyılın en önemli ve önde gelen matematikçilerindendir. Leonhard Euler çalışmaların tamamı 70 cildi aşmaktadır. Leonhard Euler yeni kavramlar geliştirmiş, basit aritmetikten sayılar teorisi ve topolojiye kadar farklı alanlarda uzun süre kabul gören birçok teorem ispatlamıştır. Leonhard Euler'in yaptığı çalışmalar esnasında, günümüzde kullanılan modern matematik terminolojisinin yaratıcısı olmuş fonksiyon kavramı ve onun yazımını tanımlamıştır.

  Leonhard Euler 1726 yılında Basel Üniversitesi'nden mezun oldu. Eğitimi süresi boyunca Descartes, Newton, van Schooten, Hermann, Taylor, Varignon, Galileo, Wallis ve Jacob Bernoulli gibi pek çok ünlü matematikçinin yaptığı çalışmalara ilgi duymuş ve bazı çalışmaları yeniden yapılandırmıştı.
  Paris Akademisinin düzenlediği ödüllü problem yarışmasına 1727 yılında katıldı. O yılın sorusu bir gemi üzerine gemi direklerini yerleştirmenin en iyi yolunun bulunması ile ilgiliydi. O sene kazandığı mansiyon sadece 20 yaşında olan biri için oldukça övgüye değerdi


  1727 hyılında Basel'i terkederek St. Petersburg' a yerleşti ardından 1730 yılında fizik profesörü oldu. 1733 yılında Bernoulli Basel'e döndüğünde Euler matematik kürsüsünde kıdemli akademisyenliğe terfi ettirildi
  1734 tarihinde Academy Gymnasium' dan bir ressamın kızı olan Katharina Gsell ile evlendi Bu evlilikten 13 çocukları oldu ve bunlardan sekiz tanesi çocukluk yıllarında öldü. Euler ikinci evliliğini ilk eşinin üvey kız kardeşi ile yaptı.
  Leonhard Euler 1735 yılında Humma hastalığına yakalandı ve 1740 yılında sağ gözü görmemeye başladı. 380'den fazla makale yazdığı Berlin'de 25 yıl kaldıktan sonra hayatının kalanını sürdüreceği St. Petersburg'a geri döndü. 18 Eylül 1783' de geçirdiği beyin kanaması sonucu öldü.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Nis 2013