Lepistes Notları

'Eğitim Merkezi' forumunda Elfida tarafından 6 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Lepistes hakkında notlar
  Lepistes hakkında bilgiler
  Lepistesler ile ilgili notlar

  Gerek göze hoş görünümü ve kolay üremesi gerekse de maliyeti nedeni ilebir çok akvaristin zaman zaman konukları olmuşlardır lepistesler.
  Bakımı en kolay , su şartlarına töleresi en yüksek balıklar arasındadır.

  Yanlız ; yanlış beslenme ve akvaryum şartlarının uygunsuz hazırlanışıyüzünden ölümlere , bir çok akvaristinde soğumasına ve akvaristliğedevam etmemesinede neden olmuşlardır.

  İşte bu nedenden dolayı kendi bildiklerimi ve internet üzerinden topladığım bilgileri sizinle paylaşmak istedim.
  Lepistesler kökeni orta amerikaya dayanan bir tatlı su balığıdır. Doğalhalleri ve görünümleri akvaryumumuzdakilere hiçde benzememektedir.

  Ülkemiz akvaryumcularında en fazla bulabileceğiniz 2tür yerel adlarıylamozaik ve alman lepistesleridir. Ama bu balıkların bilinen onlarcavaryetesi bulunmaktadır.


  Akvaryumun hazırlanışı;
  Lepistes gibi canlı doğuran cinslerinin en az 40-50 lt likakvaryumlarda bakılması önerilir. Lepistesler de grup balığıdır. En az4 lü gruplar halinde bakılmalıdır. Bu gruplar 1erkeğe 3 dişi oranındatutulmalıdır. Benim tavsiyem akvaryumunuz da mümkün oldunca az grupbulundurmanızdır. Kolay üreyebilen balıklar olduğu için ileride bir çoksıkıntıya katlanmaktan kurtulursunuz. Akvaryumunuzun yetersiz gelmesigibi...

  Canlı doğuran akvaryumu demek bitki akvaryumu demektir. Neredeyse canlıbitkilere en çok ihtiyacı olan balıklardır. Akvaryumunuzda bitkiniznekadar çoksa erişkin balıkların gelişimi ve üremesi, yavru balıklarınhayatta kalması ve büyüme hızı o denli artacaktır.


  Akvaryumunuza bitki tavsiyesi olarak başta Saz olmak üzere Limon,Zeytin, Eledoa, Çınar, ve Java yosunlarını belirtebilirim. Aşağı yukarıhiç bir canlı bitkiyle uyumsuzlukları yoktur. Akvaryum su sıcaklığınıen fazla tölere edilebilen balıklardandır. 18 ila 30 derece arasınıkaldırabilirler. Ama tavsiye ettiğim akvaryum ısısı 26 dır. Bunundışındaki sıcaklıklarda gelişimi ve üremesi yavaşlamaktadır.

  Lepisteslerle karma akvaryum yapma düşünceniz var ise diğer balığınhabitatına göre en az 60 lt akvaryumlar önerilir. Benim en büyüktavsiyem bu cinsi tek tür olarak beslemeniz en azından canlı doğurantürlerinden başka türle beslememeniz yönündedir.

  Kurulan akvaryumlarda hafada en az 1 kez %20ila30 arasına su değişimiyapmak hem balıklar hem bitkiler açısından hızlı gelişimine nedenolacaktır.

  Beslenme alışkanlığı bakımından sorunsuz balıklardır. Her türlüakvaryum yemini kullanabilirsiz. Yanlız 2 haftada bir haşlanmışıspanağı rendeleyip verirseniz hem balığı olası bağırsak sorunlarınıgiderir hemde gelişimine katkıda bulunursunuz.

  Üreme;
  Anaç balıklar ayda bir kez 20 ila 30 arasında yavru verirler. Erkeğindişiyi döllemesi sonucu dişi erkeğe gerek duymadan 6 batın yavruyu tekbaşına verebilir. Yavru döneminde dişinin anüs bölgesi kararır veşişer. Bu kararmadan kastım illa siyahlık çöker anlamına gelmez. Koyukahverengi tonlarıda olabilir.


  Gebeliğin son döneminde dişi yavruluğa alınır. Yavrulama olduktansonrada bir kaç gün karantinada bekletilir. Bunun nedeni yorgun düşendişiyi erkeklerin gazabından kurtarmaktır.
   
Yükleniyor...