Liderlikte Motivasyon

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 5 Şub 2009 tarihinde açılan konu 1. İyi bir liderin çalışanlarıyla ilişkisi ve onları motive etmeleri için ipuçları vardır...

  İnsanları daha fazla çalışmaları ve daha çok şey başarmaları için nasıl etkilersiniz? Sizi desteklemelerini nasıl sağlar, yaptıkları her işte daha fazlasını ve ilerisini elde etmeyi nasıl başarırsınız? Verdiğiniz işle ilgilenmelerini ve önemsemelerini nasıl sağlarsınız? Onları önemsediğinizi göstererek... Çalışanlarınızı işe dahil ederek... motive ederek...

  Bugünün rekabetçi iş dünyasında kimseyi hafife almak veya arka planda bırakmak gibi bir lüksünüz yok. Herkesle toplantı yapacak vaktiniz olmayabilir ancak mutlaka onların fikirlerini almayı, karar alırken onlara da söz vermeyi ihmal etmeyin. İnsanlar yaptıkları işte ne kadar söz sahibi olurlarsa işlerini o kadar sahiplenirler.
  Kontrollü olun... Yüz ve ses tonunuzu kontrol altına alarak gerek kendiniz gerekse ekibinizdeki birisi sorun yaşadığında bunu en iyi şekilde idare edin.
  Davranışlarınızda pozitif olun....İnsanlara karşı davranışlarınız her şeydir. Buna içtenlikle inanmalı ve uygulamalısınız. Çalıştığı kişilere karşı rahatsız edici tavır içinde olan kimse başarılı bir lider olamaz.
  İnsanlarla iletişim kurup liderlik etmenin en iyi yolu onlara karşı olumlu bir tavır benimsemek, işine karşı heyecan duymak ve bu heyecana onları da katabilmekten geçer. Heyecan bulaşıcıdır... tutku bulaşıcıdır. İşinize karşı ne kadar heyecan duyarsanız etrafınızdakiler de bundan etkilenip heyecanınıza ortak olacaklardır. İşinizle ilgili bu heyecanı onlarla paylaşmaya, onları da işe dahil etmeye özen gösterin.
  Sorumluluk verin... İyi bir lider çalışanlarına güvenir ve sorumluluk verir. İşin her aşamasında onları denetlemeyi bırakın, işin kontrolünü onlara da verin ve sonuçları değerlendirin. Çalışanlarınızın bu esnek davranışınız ve güveniniz karşısında daha iyi bir performans gösterdiklerine tanık olacaksınız.
  Başarınızı kutlayın...Sizin için gerçekten önemli olan bir konuda başarı yakaladıysanız bunu kutlayın. Başarınızı ekibinizle beraber kutlamak sizi güçlendirecek, yeni mücadeleler ve başarılar için hazırlayacaktır.
   
Yükleniyor...