Lise Öğrencisinin Muhteşem Buluşu

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 9 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Lise Öğrencisi Yaşlanmayı Geciktiren Maddeyi Buldu

  Kanada'da 16 yaşında lise öğrencisi kız, odun elyafında bulunan ve nano-parçacıklarından oluşan yaşlanmayı geciktirici antioksidan madde keşfetti.

  Kanada'da yapılan ve jüri üyeleri arasında Ulusal Bilim Araştırma Kurulu bilimadamlarının bulunduğu ''Sanofi BioGENEius Challenge'' adlı bir biyoteknoloji yarışmasının organizatörleri, Ontario'daki Waterloo lisesi öğrencisi Janelle Tam'ın yarışmanın büyük ödülü olan 5 bin dolarlık çeki kazandığını belirttiler.

  Genç mucidin keşfettiği maddenin, insan vücudunda bulunan zararlı serbest radikallerin sayısını nötralize ettiği ve yaşlılığı geciktirmek için kullanılabileceği belirtiliyor.

  Karbon nano-parçacıklarıyla bu maddeyi kimyasal olarak bağlamayı başaran genç mucidin keşfettiği madde, serbest radikalleri nötralize eden bir elektrik süpürgesi gibi hareket ediyor.

  Genç mucit yaptığı açıklamada, insan saçının binde biri büyüklüğündeki NCC'nin toksik olmadığı, dayanıklı, suda çözülebilir ve ağaçlardan elde edilmesi sayesinde yenilenebilir olduğuna işaret etti. Tam, çelikten daha kuvvetli ancak esnek, dayanıklı ve ultra hafif olan bu maddenin sınırsız alanda kullanım imkanı olduğunu kaydetti.

  NCC isimli antioksidanın pazarının 10 yıl içinde 250 milyon dolara ulaşabileceği ifade ediliyor.

  kaynak:trthaber
   
Yükleniyor...