LYS'de Baraj 165'e Düşürülüyor

'Haberler' forumunda zamaneanne tarafından 24 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  YÖK, Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) barajı geçen öğrenci sayısındaki düşüş nedeniyle üniversite kontenjanlarının boş kalacağı endişesi üzerine harekete geçti.

  YÖK, LYSde, tercih yapmak için gerekli olan 180 baraj puanını 165e düşürmeyi gündemine aldı.

  Baraj puanının düşmesiyle üniversitelerde boş kontenjan kalmayacak.


  Akşam gazetesinden Esra Kaya'nın haberine göre, sınavı geçerli sayılan yaklaşık 2 milyon genci ilgilendiren bu çözüm, önümüzdeki günlerde toplanacak YÖK Genel Kurulunda değerlendirilecek.

  Üniversite sınav sonuçlarını YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsayaya sunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bu durumun, geçen yıl uygulanan katsayı hesabının kaldırılmasından kaynaklandığını belirterek, bu nedenle çok sayıda kontenjan açığının ortaya çıkacağını bildirdi.

  Geçen yıllarda katsayılar 0.15e çarpılırken bu sene tüm öğrencilerinki 0.12 ile çarpıldı. Böylelikle genelde adayların puanında yaklaşık 15 puanlık düşüş meydana geldi. Çetinsaya, önümüzdeki günlerde Genel Kurulu toplayarak baraj puanının 180den 165e indirilmesini gündeme alacak.

  KONTENJAN SORUNU BİTECEK
  Eski ÖSYM Yürütme Kurulu üyesi de olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, “Toplam puan 575 iken 560a düştü. Yani puanlarda diğer etkilerden bağımsız olarak 15 puan geriledi. Bu çerçevede YÖKün tercihte taban puanlarını 180 yerine 165e çekmesi son derece rasyonel olacaktır. Böylelikle üniversitelerin boş kontenjan sorunu bitecek dedi.
   
Yükleniyor...