LYS'de Barajın Altında Kalanlara Müjde

'Haberler' forumunda zamaneanne tarafından 31 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]




  Lys'de baraj sorunu hız kesmeden devam ediyor. ÖSYMnin üniversite sınav sonuçlarını açıklamasıyla birlikte sınava giren öğrencilerin yarısının baraj altında kalması YÖKün uyguladığı 180 baraj uygulamasını kaldırılması tartışmalarını başlattı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, baraj sorunu için devreye girdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile görüşen Gül, YÖKten üniversitelerin ve adayları mağdur edilmeyeceği bir çalışma yapılmasını istedi.

  Konuyu uzmanlarına inceleten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK Başkanı Prof. Çetinsaya ve ÖSYM Başkanı Prof. Demir ile bir araya gelerek sorunun çözülmesi için nelerin yapılabileceğini görüştü.

  Görüşmede, Cumhurbaşkanı Gülün, bir taraftan yeni üniversite açılmasına, kontenjanların artırılmasına izin verirken diğer taraftan baraj sınırlamasıyla adayları bekletmenin rasyonel olamayacağını belirterek, adayların ve üniversitelerin mağdur olmayacağı yeni bir düzenleme istedi.

  YÖK, barajın düşürülmeyeceğini açıklaması üzerine Vakıf Üniversiteleri, üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümünde 200 bin kontenjanın boş kalacağını açıkladı. YÖKün geri adım atmaması üzerine Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Güle görüşerek baraj düşürülmezse vakıf üniversitelerinin iflas edeceği, devlet üniversitelerinde de boş kontenjan sorunun ortaya çıkacağını bildirdi.

  YÖK Başkanı Prof. Çetinsayanın, adayların şu an tercih döneminde olduğunu bir değişikliğin mümkün olmayacağını belirterek, yerleştirmeler sonucunda boş kontenjan sayısına göre barajda bir düşüş yapılmasıyla ilgili bir formül üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

  YÖK yetkilileri, ek yerleştirmede barajın 8 ila 15 puan arasında düşebileceğini kaydetti. YÖKün gelecek yıllar için baraj sorunu kalıcı olarak çözecek yeni bir uygulama üzerinde çalıştığı da öğrenildi.
   
Yükleniyor...