Machiavelli Kimdir?

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 26 May 2011 tarihinde açılan konu


 1. Machiavelli Hayatı


  Makyavel olarak da bilinir, (3 Mayıs 1469 – 21 Haziran 1527).
  Tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan Floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair, oyun yazarı. İtalyan Rönesans hareketinin en önemli figürlerindendir. En ünlü eseri Prens'te, politik yazının tarihinde ilk kez iktidarın alınışı ve korunması gibi bir sorunu dinsel yada ahlaki kaygıları dikkate almaksızın kendinde bir amaç olarak inceledi. Tüm yaşamı boyunca İtalya'nın birliği ideali için mücadele verdi. Fikirleri politik yazında olduğu gibi yaygın düşünüşte de giderek büsbütün olumsuz ve ilkesiz bir politik hırsın anlatımı olarak görüldü, "Makyavelizm" terimi bir düşünce sisteminden çok "amaç için her yolu mübah gören" politikacının tutumunu anlatan suçlayıcı bir sıfat haline geldi. Yine de Diderot, Rousseau, Fichte ve Hegel gibi büyük düşünürler Machiavelli düşüncesinin olumlu yönünü açığa çıkarmaya çalıştılar. Hegel'e göre
  "Machiavelli'nin gayesi, yani İtalya'nın bir devlet mertebesine çıkarılması, bu yazarın eserinde tiranlığın haklı gösterilmesinden ve muhteris bir despot için imal edilmiş altın yıldızlı bir aynadan başka bir şey görmeyen bütün görme özürlülerce anlaşılamadan kalmıştır." Hegel O'nun yöntemini şöyle özetler: "kangren olmuş uzuvlar lavanta suyuyla iyileştirilemez."
  İtalyan komünist filozof Antonio Gramsci ise O'nu "erken gelmiş Jakoben" olarak tanımlar. Machiavelli, İtalyan halk dilini birleştirici bir ulusal temel olarak neredeyse yeniden yaratan Dante'nin eseriyle, Romalı sanatsal ve politik ideallerine büyük hayranlık besledi.

  Eserleri

  Politika ve Tarih

  Prens
  Floransa'da Komplolar ve Karşı-komplolar Tarihi
  Savaş Sanatı
  Titus Livius'un İlk On Yılı Üzerine Söylev
  Castruccio Castracani da Luca'nın Yaşamı (Daha çok roman özellikleri taşımaktadır)


  Edebi eserleri

  Adamotu (Kitap)
  Altın Eşek
  Başdiyakoz Belfagor
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
Yükleniyor...