Maddeleri cisimlere dönüştüren meslek grupları nelerdir?

'Etüt Merkezi' forumunda laledevri tarafından 8 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Madde doğada saf halde bulunan işlenerek kullanılan temel unsurdur. İşte bu nedenle maddeleri cisimlere dönüştüren meslek grupları kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Bu meslek grupları elindeki maddeleri işleyerek ortaya bir cisim yada nesne çıkarırlar.

  Örnek vermek gerekirse bir heykeltıraş düşünün. Elindeki toz haldeki alçıyı sulandırıp kıvamlı tıpkı hamur gibi bir ürün elde eder. Bu ürünü kalıplara dökerek bir blok alçı elde eder. Daha sonra ise bunu işleyerek bir cisim ortaya çıkarır.

  Diğer bir meslek grubu ise cam ustalarıdır. Eriterek blok haldeki camı hava yardımıyla şekil verir ve bir cisim oluşturur.

  Başka bir örneğimiz ise çömlekçilerdir. Toprağı aynı heykeltıraşlar gibi sulandırarak bir çamur elde ederler. Daha sonra bu çamuru işleyerek şekil verirler ve kuruturlar. Bu şekilde bir cisim ortaya çıkarırlar.

  Bir diğer örneğimiz ise inşaat ustalarıdır. Çimento, kum, su gibi maddeleri bir araya getirip harç adı verilen kıvamlı betonu elde ederler. Kalıplara dökerek çeşitli şekillerde duvarlar yaparlar.


  Maddeleri cisimlere dönüştüren meslek gruplarının isimleri ise şunlardır;

  Çömlekçiler
  Heykeltıraşlar
  Cam ustuları
  İnşaat ustaları
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Kas 2014
  alemşah bunu beğendi.
Yükleniyor...