Mahidevran Sultan Entrikaları

'Tarih Bölümü' forumunda ZORBEY tarafından 8 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mahidevran Sultanın Entrikaları
  Mahidevran Sultanın Saray Entrikaları  Çerkes kökenli olduğu tahmin edilen Mahidevran Sultan'ın Kanuni Sultan Süleyman ile padişah olmadan önce Manisa valisiyken evlendiği tahmin edilmektedir. 1520 yılında eşinin padişah olmasıyla birlikte İstanbul'a geldi.Bu sırada Hürrem Sultan'ın saray haremine girdi ve kısa zamanda padişahın gözdesi haline geldi.Sarayın gözdesi Mahidevran sultan entrikaları da bununla başlamıştı. Hürrem'i Kanuni'ye yaklaştırmak istemeyen Mahidevran padişahın etrafından ayrılmadığı gibi Hürrem'in de haremdeki sevgisini sarsmıştı.
  Harem cariyeleri ikiye bölünmüştü. Bazıları Mahidevran Hatun'un kışkırtmasına bile gerek duymadan neden padişah Roksalan'yı seçti diye karşısına geçmişti. Bazıları Mahidevran hatuna olan sevgilerinden. Kalan kısımsa Hürrem'e olan sevgilerinden onun yanında yer almışlardı.Mahidevran Sultan Kanuni'nin bir diğer cariyesi Hürrem Sultan'la olan çatışmaları da dönemin en bilinen saray içi entrikalarındandır. Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran'ın önüne geçerek Kanuni Sultan Süleyman'ın nikahlı eşi olmayı başarmıştır.Oğlu şehzade Mustafa'nın Amasya'ya vali olarak gönderilmesiyle onunla Amasya'ya gitti.

  Ancak Kanuni Sultan Süleyman oğlu Şehzade Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi plandığı inancıyla öldürttü. Mahidevran Sultan yaşamının büyük bölümünü oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi.
   
Yükleniyor...