Mahidevran sultanın ölümü,Mahidevran sultan nasıl öldü

'Tarih Bölümü' forumunda Wish tarafından 23 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. mahidevran sultan niçin ölmüştür
  mahidevran sultan neden öldü
  mahidevran sultan ne zaman öldü
  mahidevran sultanın türbesi

  Mahidevran Sultan'ın Arnavut kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Mahidevran Sultan'ın Kanuni'yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir. Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni'nin ilk erkek çocuğu olan Şehzade Mustafa'yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul'a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni'nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

  Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın Kanuni'nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan'ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.

  Mahidevran Sultan 1580 yılında 82 yaşında Bursa'da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.
   
 2. Cevap: Mahidevran sultanın ölümü,Mahidevran sultan nasıl öldü

  mahidevran arnavut değil çerkestir. mahidevran'ın diğer adı gülbahar olduğu için fatih sultan mehmed'in eşi arnavut gülbahar ile karıştırılıyor.
   
 3. Cevap: Mahidevran sultanın ölümü,Mahidevran sultan nasıl öldü

  hıc oyle bısey yok arastırıken ben mahıdevranın cerkes oldunu yazan hıc gormedım.. bı kere mahıdevran arnavuttan hedıye geldıgı ıcın arnavutlu oldugu dusunuluyor
   
Yükleniyor...