Mahpeyker kösem sultan kimdir kısaca

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 21 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. mahpeyker kösem sultan kimdir  Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan 1590 yılında dünyaya gelmiştir.Kösem Sultan Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir rol oynamış Valide Sultan. Osmanlı padişahı I. Ahmed'in eşi olup, padişah IV. Murad ve I. İbrahim'in annesidir.

  Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarındandır.Osmanlı tarihinin etkili kadınlarından olan Kösem Sultan, 1590 yılında Yunanistan'da Anastasya adıyla doğdu. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul'a kızlarağasına gönderildi. 15 yaşındayken Sultan I. Ahmet'e haseki oldu. Keskin zekasıyla padişahı etkisi altına aldı ve bütün saraya nüfuzunu kabul ettirmiştir.

  Kösem Sultan dört erkek doğurdu: Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım. Kızları ise Ayşe ve Fatma'dır.Kösem Sultan'ın bir gece dairesinde basılarak boğdurulmasıyla noktalandı. Bu olaydan sonra Köprülü ailesinden sadrazamlar iş başına geldi ve Valide Sultanların padişahların anneleri devlet siyasetindeki etkileri sona ermiştir.Kösem Sultan'ın cenazesi Sultan Ahmet Camii'ndeki I. Ahmet türbesine gömülmüştür.

  kösem-sultan-.jpg
   
Yükleniyor...