Mail ve msn adreslerinizi kimler nasıl buluyor

'Teknoloji' forumunda YAREN tarafından 3 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mailimi kimler nasıl buluyor? Msn adresimi tanımadığım kişiler nasıl bulup ekliyor?
  Belki bir çoğumuz dikkate almıyor fakat güvenlik ve spam maillerden korunmak açısından önemli bir konu..
  Sizin isteğiniz olmadan size gönderilen reklam amaçlı maillere spam denir.
  Tanımadığınız insanlar veya kendi şirketlerinin reklamını yapmak için firmalar size mail gönderdiğinde,ya da tanımadığınız kişiler sizin msn adresinizi eklediklerinde "bu insanlar benim mail adresimi nerden buluyor?" dediğiniz olmuştur..
  Hiç tanımadığınız insanlardan mailler alıyor ve hatta msn davetleri alıyor musunuz?
  Eğer mailinizin ve msnlerinizin başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız bu konudaki önerileri okuyup uygulayın.

  From (Kimden): Mailin size kimden geldiğinin bilgisi bulunur. Yani elektronik mektubu gönderen kişinin elektronik mektup adresi yer alır. Bu kısımda e-maili gönderen kişinin e-mail ayarlarına bağlı olarak adı veya e-mail adresi görünebilir.


  To (Kime):
  Mailin sizin tarafınızdan kime gittiğinin bilgisi bulunur. Yani bu kısımda, elektronik mektubu kime gönderecekseniz, emailinizin gönderileceği kişilerin elektronik mektup adresleri yer alır.

  Bu kısma e-mail gönderilecek kişinin e-mail adresi açık bir şekilde yazılmalıdır.
  Eğer posta birçok kişiye aynı anda gönderilecekse, maillerin aralarına virgül koymak suretiyle birçok kişinin e-mail adresi yazılır.

  Begendiğiniz ve paylaşmak istediginiz herhangi bir maili, mail listenizdeki kayıtlı olan arkadaşlarınıza göndermek istiyorsunuz diyelim. Arkadaşlarınızın mail adreslerini To (kime) kısmına yazarak gönderirseniz, gönderdiğiniz mailinizi alan kişi, bütün mail gönderdiğiniz arkadaş listenizi görecektir. Anlayacağınız, maillerinizin tanımadığınız insanların eline geçmesinin ve sizi tanımadığınız kişilerin msn lerine eklemesinin en büyük sebebi maillerin to (kime) kısmına yazılarak gönderilmesidir. Zaten to (kime) yazıyor, kimlere demiyor, yani çoğul ifade yok.

  Subject (Konu): Kısaca mektubun ne ile ilgili olduğu, yani konusu, amacı yazılır. (Genellikle birkaç kelime yazılır.)

  Cc (Bilgi): Türkçe email servisi veren emaillerde mail yazmaya kalktığınızda "bilgi" adıyla gözünüze görünür. Cc (bilgi), e-posta içeriği ile 2. dereceden ilgili kişileri bilgilendirmek, bu maili onların da görmesi içindir. Yani e-postanın kopyasını başka bir kişiye ya da kişilere göndereceksek onları da bilgilendirmek amacıyla e-mail adresleri Cc (bilgi) yazılır. Cc kısmına adresini yazdığınız kişiler,sizin maili kime gönderdiğinizi ve Cc kısmındaki adresler de kendileriyle beraber emailin gittigi diğer kişileri de görür. Maili gönderdiğiniz kişi de Cc kısmındaki mailin gittigi diğer kişileri, yani kendisine gönderdiginiz emailden kimlerin haberi olduğunu görür.

  Bcc (Gizli): Bcc nin Cc den tek farkı, Cc nin gizli hali. Türkçe email servisi veren emaillerde mail yazmaya kalktığınızda "gizli" olarak gözünüze görünür. Kullanımı Cc ile aynı. Yalnız, maili gönderdiginiz, yani mailinizi alan kişiler To ve Cc alanlarına yazarak gönderdiğiniz mail adreslerini görebilmelerine karşın, Bcc alanındaki bilgileri, bcc ye yazılarak bcc den gönderilen mail adreslerini göremezler. Bcc kısmındakiler ise birbirlerini göremezler ama mailin kime gittiğini (yani to kısmını) ve kimlerin bu mailin gittiginden bilgilendirildiklerini (yani Cc kısmını) görürler.

  Eğer Mailinizi bir kişiden fazla kişiye ve gruba yollayacaksanız mutlaka Bcc yi kullanın. Diyelim ki bir mail hazırladınız ve bunu adres defterinizdeki herkese göndereceksin. Mailini hazırladıktan sonra, mailini göndereceğin bütün email adreslerini to (kime) yerine Bcc (gizli) kısmına yaz. Böylece Bcc kısmına mailini yazdığın 1000 kişi de olsa, 1000 kişiye de aynı anda maili gönderecek olsanız, emailini alacak kişilerin hiçbiri birbirini göremeyecek, sanki emaili sadece sizden kendilerine geliyor görürler. Mail sadece kendilerine gelmiş, başka kimseye gitmemiş zannedeceklerdir, yani mailinizin gittiği diğer adresleri göremeyeceklerdir. Bcc deki adreslerin hepsi to ve cc kısmını görür ama birbirini göremezler.

  Mailinizi toplu yollayacaksanız maili göndereceginiz adresleri mutlaka Bcc ye yazın ki başkaları (ornegin kötü niyetli kişiler olabilir yada mail adreslerini spam amaçlı kullanan kişi yada şirketler olabilir) listenizdeki email adreslerini alamasın ve arkadaşlarınız bu durumdan, yani sizin dikkat etmemeniz yüzünden zarar görmesin.

  Mesela bir arkadaşınız size bir email gönderdi. Siz de bu emaili beğendiniz ve bu size arkadaşınızdan gelen emaili, kendi kişi listenizdeki arkadaşlarınıza ileterek onlarla da paylaşmak istiyorsunuz. İlet dedikten sonra emailinizin içinde bu emailin size kimden, hangi email adresinden geldiği bellidir. Maili arkadaşlarınıza gönderirken, mailinizin içinde görünen bu emailleri de silerek gönderin ki, karşı taraf emailin size kimden geldiğini ve de size o maili gönderenin email listesindeki arkadaşlarını da göremesin. Mailin ilk çıktığı yerden tutun da, mailin dolaşarak bana geldigi bütün adresler ve bu adreslerin bütün kişi listesindeki adresler de ortada. Yapmanız gereken çok basit. Size gelen bir maili arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsunuz. "İlet" dedikten sonra maili göndereceginiz adresleri bcc ye yazın, sonra da mailinizin içinde görünen adreslerin tamamını sildikten sonra "ilet" diyerek mailinizi temiz bir şekilde gönderin. Böylece hem kendinizin mail adresinizi, hem de arkadaşlarınızın maillerini tehlikelerden korumuz olursunuz ve böylece mail avcılarına fırsat vermemiş olursunuz.

  İnternet ve bilgisayarı yeni kullananlar için ayrı bir bilgi; "Maili gönderirken mailimin içinde o kadar çok adres var ki silmek saatlerimi alır" diyorsanız çözüm şu.
  Toplu görünen adresleri bir hamlede tamamen silmek için farenizle en baştaki adresin üzerine gelin ve farenizi tıklayarak adreslerin üzerinde gezdirin. Fareyi üzerinde gezdirdiginiz adresler siyahlaşacak, yani seçili hale gelmiş olacak. Adresleri tamemen seçtikten sonra enter düğmesinin üstündeki geri ok işaretine tıklayın. Adreslerin tamamı aynı anda ve bir hamlede silinmiş olur.

  Mynet kullanıcıları için açıklama

  Mynet kullanıcıları göndermek istedikleri emaili hazırlayıp göndermek için "adres defterimden ekle" dediklerinde çıkan kutudan bu emaili kime To, kime Cc ve kimlere Bcc ile göndereceklerine karar verip (bu kutuda email listenizde kayıtlı olan her arkadaşınızın emailinin önünde To, Cc ve Bcc seceneklerini işaretleyebileceğiniz ufak kutucuklar var) ilgili kutuyu işaretleyip gönderebilirler.


  Windows live Hotmail kullanıcıları için
  Mailinizi açtınız ve posta kutunuzdanız.. Live Hotmail kullanıcıları emaili göndermek için new ya da yeni düğmesini tıkladıklarında email yazacakları sayfa karşılarına çıkar. Ama ilk bakışta sadece kime seçeneğini görürsünüz. Bilgi (cc) ya da gizli (Bcc) seçeneğini göremezsiniz. Hemen burada Bilgi ve Gizli alanlarını göster yazar. Bilgi ve Gizli alanlarını göster yazısına tıkladığınızda bilgi (cc) ve gizli (bcc) bölümleri hemen karşınıza çıkacaktır. Burada gördüğünüz To (kime), cc (bilgi) ve bcc (gizli) yazılarından birinin üzerine tıklayın. To (kime), cc (bilgi) ve bcc (gizli) seçeneklerinden hangisine tıkladıysanız onla ilgili kişi ekleme kutunuz açılacak ve eklediginiz bu adresler seçtiginiz bölüme (kime, bilgi ya da gizliden hangisine tıkladıysanız o bölüme) eklenecektir. Tabi ki Gizli ile gönderin ki mail listenizdeki arkadaşlarınızı maili gönderdiginiz kişi görmesin. Aynı zamanda bcc ile maili gönderdiğiniz bütün kişiler birbirlerinin adreslerini göremeyecek ve mail sadece sizden ona gidiyor gibi görünecektir.


  Yahoo kullanıcıları için
  Yahoo email kullanıcıları emailini yazarak hazırlayıp göndermeye hazır olduğunda, To kısmının hemen üzerinde görecekleri insert adress (adres ekle) yazısına tıklayarak açılan kutudan ilgili kutuyu işaretleyip (bu kutuda email listenizde kayıtlı olan her arkadaşınızın emailinin önünde To, Cc ve Bcc seçeneklerini işaretleyebileceğiniz ufak kutucuklar var) sonra da insert checked contacts tıklayarak maillerini gönderebilirler.  Gmail kullanıcıları için
  Gmaili kullananlar email yazmak için posta oluştur dediklerinde Cc ve Bcc yi çok kolay göreceklerdir. Cc ya da Bcc ye tıklayın ve adresleri to kısmından kes yapıştırla göndermeyi istediğiniz bölüme yapıştırın ve gönderin.


  Outlook kullanıcıları için
  Outlooku yeni yeni kullanmaya başlayanlar için; Outlook ayarını ilk yapıp kullanmaya başladığınızda sanki outlookta Bcc yokmuş gibi görünür. Yani posta oluştur deyip açılan sayfada emailinizi yazıyorsunuz ama burada Bcc göremiyorsunuz. Bu durumda Görünüm menüsünden "tüm üst bilgi" seçeneğini tıklayın, böylece bcc meydana çıkacaktır. Sonra da araçlardan alıcıları seç diyerek mail göndereceğiniz adresleri to, cc ya da bcc ye aktarabilirisiniz.

  Tüm bu bilgiler sizin ve arkadaşlarınızın güvenliği açısından önemli ve gerekli..