Mailinizi çalınmaya karşı koruyun

'Teknoloji' forumunda YAREN tarafından 2 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Son dönemlerde birçok kişi, MSN lerinin çalındığından, maillerinin başkaları tarafından ele geçirildiğinden dert yanmaya başladı. Bu konuyla ilgili herkesi ilgilendirecek açıklamaları konunun devamında bulabilirsiniz.Eminim bu bilgilerden faydalananlar olacaktır.


  Maillerinizde soru ve cevap kısmını çok iyi şekillendirin. Mesela çoğu insan bir mail hesabı oluşturduğunda mail kayıt formunda örneğin soru kısmına "doğduğum yer" yazıyor.Cevap kısmına da "İstanbul" yazıyor (İstanbul doğumluysa). Durum böyle olunca da bu kişiyi tanıyan (doğduğu yeri bilenler) hemen emaili ele geçirebiliyor. Doğum tarihinizi de doğru girmemeniz çok önemli. Doğum tarihinizi alakasız gün ay ve yıllardan seçin. Zaten bu bilginizin mail kayıtlarınızda olması çok da önemli değil. Doğum tarihinizi bilemeyen zaten gizli sorunuza da ulaşamaz.Hotmail de bu çok geçerli olamayabilir ama mynette ve yahoo da çok geçerli.Mynette şifrenizi unuttuğunuzda şifremi unuttum kısmına tıklıyosunuz karşınıza ekran çıkıyor ve doğum tarihinizi yazın diyor, doğum tarihizi de genellikle sizi tanıyanlar bilir. Bunu bilip doğum tarihini doğru girince sonraki ekranda gizli sorunuzun cevabını yazın diyor.

  Gizli soru ile gizli sorunuzun cevabı da birbiriyle alakalı ve de çok kolaysa (örneğin soru "doğduğum yer",cevap da "İstanbul" ise)böylece mailiniz çok büyük ihtimalle ele geçiyor.
  Bir de soru kısmı ile cevap kısmı birbirinden çok ayrı olsun.Mesela soru kısmı "doğduğum yer" ise cevap kısmı da örneğin en sevdiğin öğretmen olan (öğretmen adı olabilir.) Bunu kimse bilemez çünkü çok alakasız şeyler.

  Cevap kısmını önce klavyede bir çok karaktere(rakam,harf) rastgele karakterlere basarak ve sonra karakterlerin arasına nokta,virgül,-, gibi işaretler şeklinde karakterler katarak oluşturun,bunu kimse kolay kolay çözemez.Bu durumda şifreyi unutmamanız, şifreniz kesin bildiğiniz bir şey olmalı. Zaten unutma ihtimaliniz olabilecek bir şifreyi de seçmeyin.Şifrenizde en az 6 veya 6 dan fazla karakterden oluşsun, bu daha güvenlidir. Şifrenizi de doğum tarihi, telefon numaranız gibi gibi şeylerden kesinlikle seçmeyin.
   
 2. Cevap: Mailinizi çalınmaya karşı koruyun

  Ya benimkini çalıyolardı son anda kurtuldum..