Malatya Kayısı Festivali 2010

'Türkiyem' forumunda DiScOvErEr tarafından 15 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Malatyanın en güzel gecim kaynağı olan kayısı fevtivali:

  Malatya'da bu yıl 18.'si düzenlenen Kültür Sanat ve Kayısı Festivali, dün yapılan kortejin ardından bugün başladı. Malatya'ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, fuar ve festivalin açılışına katıldı.

  Malatya'da bu yıl 18.'si düzenlenen Kültür Sanat ve Kayısı Festivali, dün yapılan kortejin ardından bugün başladı. Fuar ve festivalin açılışı için Malatya'ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün; fuarın açılış kurdelesini Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri ile birlikte kesti.

  Festivalde açılış konuşması yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin tarım, turizm, hizmet veya sanayi sektörleri arasında hiçbir ayrım yapmadan ekonomik gücünü artırmak durumunda olduğunu söyledi. 2002'de sadece 36 milyar Dolar ihracat yaparken 2008'de 132 milyar Dolar ihracat yapmayı başardıklarını kaydeden Ergün, 2002'de 71 milyon Dolar ihracat yapan Malatya'nın, bu yılın sadece ilk beş ayında 96 milyon Dolar ihracat yapmayı başardığını bildirdi. Ergün, Malatyalı çiftçilerin yıllardır inanılmaz güzel lezzeti olan kayısı yetiştirdiğini, bu kayısıların ihraç edildiğini söyledi.

  fevtivalin açılında sançılardan Mustafa Ceceli ve gece yolcuları eşlik etti.
   
  Son düzenleme: 15 Tem 2010
 2. Cevap: Malatya Kayısı Festivali 2010

  festivalin bugün sanatçıları ise İntizar ve Ferhat Göçer.