Malatyanın Yöresel Kıyafetleri

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 5 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Malatyanın Yöresel Giysileri

  Kültürel hayat içerisinde, giyim-kuşam bölgeye yönelik özelliklerle biçimlendirilmiştir. Cumhuriyet dönemiyle beraber erkek kıyafetinde değişmeler olmuş, kadın kıyafeti ise ağır bir gelişim göstererek, sosyal yapıdaki değişmelere ayak uydurarak bir gelişim yaşamıştır. Geleneksel giyimde pamuklu, yünlü dokumalar ağırlık taşımaktadır. Ev tezgahlarında dokunan “Arapgir Kemhası, culfa tezgahlarında dokunan şalvarlıklar, abalar, göyneklikler giyimin ana malzemeleri olmuştur, il merkezine en yakın Yukarı Banazı, Yakınca (Kilayik), Gündüzbey, Barguzu, Yeşilyurt (Çırmıhtı) gibi yörelerde dokunan kalın peştamal, çinko peştamal kadın giyiminde 1975′lere kadar kullanılmıştır. Günümüzde az da olsa devam ede gelmektedir. Özetle, geleneksel giyim ve kuşamda mahalli dokumalar, çubuklu keten, keçi kılı kumaşlar kullanılmıştır. Çinko denilen ince dokumalı peştamallıklar, akkaralı, damalı alaca çarşaflar ile pazen, keten ipekliden çıbın, yine peştamal olarak da “Bervanik yaygın olarak giyimde görülmüştür. Giyimi tamamlayan bir unsur olarak da işlemeli (Nakışlı) çorap giyilmektedir. Günümüzde ise kıyafetler, günlük çağdaş giyimin özelliklerini yansıtmaktadır

  [​IMG]

  Kadın Giyimi:

  Kadınlar; başa “küllük denilen ve keçeden yapılmış, çene altından “Sakındırak adı verilen “fes giyerler, iple tutturulan fesin üst tepesine “tepelik adı verilir. Bunun üzerine gümüş veya bakırdan yapılan işlemeli ince bir tabaka yerleştirilir. Bazen tepelik denilen bu bölümün ön kısmına bir sıra altın da dizilir. Tepeliğin üzerine yazma veya siyah beyaz ve mor renkli “poşu ince bir kasnağa geçirilerek oturtulur. Uçlar, arkadan bağlanır, küllüğün üzerine 1 -1.5 metre ebatlarında beyaz ince tülbentten yapılma “İzar örterler. Sırt tarafına gelen kısım ise uzun bırakılır ve bel hizasını geçer.

  Geleneksel Erkek Giyimi:

  Şalvar, gömlek, yelek, belkuşağı, nakışlı çorap, ayakkabı olarak da siyah renkli yemeni yörenin erkek giyimini oluşturur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Ara 2012
Yükleniyor...
Benzer Konular - Malatyanın Yöresel Kıyafetleri
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  11,819
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  12,933
 3. YAREN
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  29,109
 4. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  25,064
 5. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,624