Malawi Gölü Cichlidleri

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 6 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Malawi Gölü Balıkları Cichlidler


  SARI PRENSES


  [​IMG]

  Malawi Gölü cichlidlerinde olan Sarı Prenses ülkemizde en çok sevilen, üretilen ve satılan cichlid türlerinden biridir. Sakin ve barışçıl bir balıktır. Doğada Malawi Gölü'nün kayalık bölgelerinde yaşarlar. Bu nedenle akvaryumlarının kayalarla dekore edilmesi ve bu kayalar arasında saklanma yerleri ve tüneller oluşturulması gereklidir. Temel besinleri bitkisel ağırlıklıdır. Kayaların üzerindeki yosun tabakası ile beraber bu yosunlar içindeki küçük su canlılarını da yerler. Yumurtalar kuluçka suresince dişi baliğin ağzında saklanır. 25-35 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular anne tarafından akvaryumda sakin ve tehlikesiz bir bölgede ağızdan bırakılarak dolaştırılır. Anne her turlu tehlikeye karsı daima tetiktedir. Bir tehlike hissettiği anda ağzını açar ve yavrular hızla yeniden annenin ağzına girerek tehlikeden korunurlar. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeyi sahiplenir ve bu bölgeye dişileri hariç başka baliği sokmaz. Her erkeğe en az üç dişi oranı ile büyük akvaryumlarda birden fazla erkek beslenebilir. Fakat küçük akvaryumlarda en iyisi bir erkek beslenmesidir. Sari prenses dişilerinin erişkin boyu 7-9 cm erkeklerin ise 8-10 cm dir. Sari prenses erkekleri maksimum 12-13 cm. dişiler ise 10-11 cm kadar büyüyebilir. Akvaryum ısısının 23-26 olması sari prenseslerin hoşuna gider.
  [​IMG]
  Malawi gölünün kayalık kısımlarında yaşarlar. Hem etçil hem de otcul yapıya sahiptir hiçbir yeme hayır demezler. Karma akvaryumlarda beslenebilir barışçıl bir yapıya sahiptir. Fakat kendi türlerine karşı geçimsizdir. Özellikle çiftleşme döneminde saldırgan ve agresiftir. Üreme zamanında erkek dişinin yanında titreyerek kur yapar, dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/6 olması önerilir. Akvaryumdaki sıcaklığın 26 ile 28 arasında olması gerekir. Büyük bir akvaryumda 13 cm' e kadar büyüyebilirler. Akvaryumda ihtiyaç duyulan suyun çok sert olması gerekir. Sarı prensesler ülkemizde akvaryumcular tarafından en çok tutulan balıklardan biridir. Renkli, hareketli ve üremesi kolay bir türdür. Kötü şartlara dayanıklılığı yüksek bir balıktır. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır. Dişilerin ise renkleri daha parlaktır. Dişiler çiftleşme dönemlerinde kararmazlar fakat akvaryumda yem zamanlarında yeme çıkmazlar. Yavruları için ummalı bir çalışmaya girer. Cinsiyet ayrımı zor değildir ancak birkaç yanıltıcı durum vardır. Normalde erkeklerde hem sırt hem de alt yüzgeçlerde parlak siyah çizgili bantlar varken dişilerde alttaki bant soluktur. Beslenme, alan kavgası veya yeni balıkla karşılaşma anlarında dişiler de geçici olarak erkek gibi görünebilir. Bu durum kalıcı değildir. Dişilerin karın kısmı erkeklere oranla soluktur ve beyaza dönüktür. Eşleşme dönemlerinde özellikle erkek balıkların yüzlerin kararması normal bir durumdur. Malawi cichlidleri içinde en fazla ün yapmış balıklardan biridir. Yavrularının erken dönemde renklenmesi, hem dişi hem de erkeğin renkli olması nedeniyle çok ilgi görür. Erkeklerinin çiftleşme zamanı vücutlarında oluşan kararmalar dikkat çeker. Çiftleşmek isteyen erkek basından başlayarak geçici kararmalar oluşturur. Bu zaman zaman tüm karın altını da kaplayabilir. Bu kararmalar gelip geçicidir. Bir an bahsedilen bölge kapkara iken birkaç saniye sonra sapsarı olabilir. Kararmalar sabit kalıyor ve uzun süreler geçmiyorsa bunu daha farklı değerlendirmek gerekebilir. Sari prenses bu kararmaları zaman zaman başka bir erkeğe karşı gövde gösterisi ve tehdit unsuru olarak da kullanabilir.
  [​IMG]
  Aşırı hayvansal proteinle beslenen balıklarda siyah lekeler artar ve renkler canlılığını yitirir. Sarı prenseslerde en güzel renkleri elde edebilmek için bitkisel yemleme yapılmalıdır. Ağızda kuluçka yapan türlere özgü özelliklerin hepsi sarı prensesler için de geçerlidir. Yavrularına bağlıdırlar, yumurtalarını nadiren yutarlar. Malawi türlerine ilgi duyan ancak yer sıkıntısı yaşayanlar sarı prensesi tercih edebilirler. Üreme zamanlarında yavrularını 25-40 gün ağzın da kuluçkaya yatırır akvaryum suyu 26-28°C olmalıdır. Sarı prenses bakmak isterseniz en küçük akvaryum 100 cm 'lik bir akvaryum olmalıdır. prensesler akvaryumda her seviyede yüzerler, bakımı biraz tecrübe gerektirebilir. Ve birçok türle aynı akvaryumda bakılabilir. Sarı prenseslerin en çok tercih edilmesinin diğer sebebi ise yavruların çok çabuk renklenir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Mar 2014
Yükleniyor...
Benzer Konular - Malawi Gölü Cichlidleri
 1. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,365
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,628
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,020
 4. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,222
 5. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,085