Manisa Ağlayan Kaya

'Türkiyem' forumunda ZORBEY tarafından 16 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Manisa daki Ağlayan Kaya Efsanesi
  Niobe Kayası Manisa


  [​IMG]

  Manisa'daki Niobe (Ağlayan Kaya), burnu, çenesi, göz çukuru belirgin olan ve lüle lüle saçları arkasına doğru uzanan yaşlı ve üzüntülü kadın figürünü andırıyor

  [​IMG]

  Şehrin güneyinde yükselen Spil Dağının mekan olduğu öykülerden biri de Niobeye aittir. Tantalosun kızı olan Niobe Manisada doğmuş yine efsaneye göre tanrıça Leto ile birlikte çocuklukları bu yörede geçmiştir. Daha sonra Thebai Kralı Amphion ile evlenen Niobenin yedi kız yedi erkek olmak üzere 14 çocuğu olur. Çocukluk arkadaşı ve Zeusun eşi Letonun ise Apollon ve Artemis olmak üzere iki çocuğu vardır. Her fırsatta çocukları ile gururlanan Niobenin kendisinin çok çocuğu olduğunu Letonun ise sadece iki çocuğunun olduğunu söylemesi tanrıça Letoyu öfkelendirir ve çocuklarından Niobeyi cezalandırmalarını ister. Niobenin bütün çocukları Apollon ve Artemisin oklarıyla öldürülürler. Niobe çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Sonunda tanrı Zeus Niobenin haline acır ve ızdırabına son vermek için onu Spil Dağı eteklerinde taş haline getirir.

  Karaköy semti Çaybaşı Mevkiinde kadın başı şeklindeki bu kayanın göz çukuru şeklindeki girintilerinden yakın zamana kadar sızan su damlaları Niobenin gözyaşları olarak yorumlanır ve halk arasında “Ağlayan Kaya adıyla anılırdı.Yakından bakıldığında doğal bir kaya oluşumu batı yönünde biraz uzaklaşılarak bakıldığında ise kadın başı şeklinde görünen bu kaya en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.
   
Yükleniyor...