Manyas Gölü hangi bölgemizdedir?

'Ders notları' forumunda Elfida tarafından 24 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Manyas Gölü hangi bölgemizdedir?

  Manyas Kuşgölü idari olarak Balıkesir İli'nin Balıkesir Marmara Denizi ve Ege Denizi sahilinde bulunan, turizm bakımından gelişmiş, Türkiye'nin önemli illerinden biri. Kaplıcaları, yeraltı ve yer üstü suları bakımından zengin, üçte biri ormanlık, Türkiye'nin zeytin ambarı olan ili; Marmara Denizi, Bursa, Kütahya, Manisa, İzmir, Ege Denizi ve Çanakkale arasında yer almaktadır. 39°04' ile 40°40' kuzey enlemleri
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Bandırma ve
  Manyas İlçeleri sınırları içinde ve
  Marmara Denizi'nin güneyinde,
  Uludağ ile
  Biga Yarımadası arasında uzanan bir çöküntü alanında yer almaktadır. Bu çöküntünün tabanını Kuş ve
  Uluabat (Apolyont) Gölleri ve bu göllerin çevresinde yer alan geniş ovalar, kenarlarını ise yüksek dağ ve yaylalar oluşturmaktadır. Doğu batı doğrultusunda uzanan gölün uzunluğu 20 km., genişliği ise 14 km.dir.

  Manyas Gölü Marmara Denizinin güneyinde bir göl. Gönen ile Bursa arasında uzanan çöküntü sahasında teşekkül eden göl, 178 km2 yüzölçümündedir. Denizden yüksekliği 15 metredir. Derinliği 5 metreyi geçmeyen gölün ekseri yerleri bir-iki metre civarındadır. Manyas Gölüne güneyden Kocaçay karışır. Fakat derenin akımı kuvvetli olmayıp azdır. Gölün güneydoğu ucundan Karadere çıkar. Bu dere Karacabey yakınlarında Susurluk Çayı ile birleşerek Kocadere adını alır. Ayrıca göle kuzeyden Sığırca Deresi dökülür.

  Manyas Gölünün suyu tatlı olup, gölde kerevit ve 20'ye yakın balık türü yaşar. Gölün en ilgi çekici yönü, kuzeydoğu kıyısındaki her sene 2-3 milyon civarında kuşun geldiği Kuş Cenneti'dir. Burası 1959'da Milli Park sınırları içine alınmıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Ağu 2014
 2. Ege bölgesi Balıkesirde
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Ağu 2014
Yükleniyor...