Manzaradan Parçalar-Orhan Pamuk

'Etüt Merkezi' forumunda Blue tarafından 15 Eyl 2010 tarihinde açılan konu


 1. Orhan Pamuk Manzaradan Parçalar


  [​IMG]

  Orhan Pamuk bu yeni kitabında, çocukluğundan başlayarak hayatından, yaşadıklarından bütün içtenliğiyle söz ediyor. Yazarın babasının ölümü, siyasi dertleri, futbol oynarken ya da romanlarını yazarken hissettikleri, tıpkı annesinin sigara böreği yapışı, yaz gecesi bir sivrisineğin hareketleri ve Boğaz gemileri hakkındaki gözlemleri gibi büyük bir manzaranın parçası olarak dikkatle işleniyor.

  Pamuk İstanbuldan, Adalardan, New Yorktan, Venedik ya da Kalkütadan söz ederken yaptığı gibi, kendi suçluluk duygularından, rüyalarından, eski berberlerden ya da çocukluğunda sokaklarda atıştırdığı şeylerden de bütün dikkatiyle hikâyeler çıkarıyor.


  Konusu ister Binbir Gece Masalları, ister Dostoyevskinin romanları, ister eski ressamlar, ister Selimiye Camii olsun, Pamuk gözlemlerini, duygularını sıralarken akılda sevdiğimiz bir hikâyecinin tanıdık ve unutulmaz sesi kalıyor.

  Tıraş olmaktan asansöre binmeye, dünyayı çocuk gibi seyretmekten deprem endişelerimize, trafik ve dinden eski yaygınlar ve yıkımlara uzanan bu kitap, Orhan Pamukun gözünden bakıldığında dünyanın ne kadar ilginç ve yeni olabileceğini bir kere daha kanıtlıyor.

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Oca 2013
Yükleniyor...