mardinin doğal güzellikleri nelerdir?

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. mardinin doğal güzellikleri nelerdir?

  Mardin doğal ve tarihi güzellikleriyle her yıl binlerce tuırist ağırlamaktadır. İşte bu güzelliklerden en ön plana çıkanları:


  İplik Mağarası (Merkez)

  Mardin Saraçoğlu Mahallesinin alt kısmında bir takım mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralar iç içe birbirine geçen 60a yakındır. Bu mağaralar eski tarihlerde iplik imalâthanesi olarak kullanılmış, bu yüzden de halk arasında İplik Mağaraları olarak isimlendirilmiştir.


  Gümüşova Mağarası (Mazıdağı)

  Mardin Mazıdağı ilçesine 30 km. uzaklıktaki Gümüşyuva Köyünde bulunan bu mağara Bizans döneminde kullanılmıştır. Mağara içerisinde Bizans döneminden kalma temel kalıntıları ile giriş kapısı üzerinde de iki mühür resmi bulunmaktadır.


  Deniz Mağarası (Derik)

  Mardin Derik ilçesinin batısında, Hanokun 8 km. kuzeybatısındaki Buhur Köyünde bulunan bu mağara içerisinde yeraltı gölü bulunmaktadır. Bu yüzden de bu mağaraya Deniz Mağarası ismi verilmiştir.


  Hanok (Cin) Mağarası (Derik)

  Mardin Derik ilçesinin batısında, Çukursu Köyünün yakınında bulunmaktadır.


  Linyevri Şifa Mağarası (Midyat)

  Mardin Midyat ilçesi, Gelinkaya Beldesinde bulunan bu mağaranın üzerinden akan sular bulunmaktadır. Halk arasındaki inanışa göre bu suların kaşıntıya iyi geldiği sanılmaktadır.


  Bunların dışında Mardin ve çevresinde Şakolin ve Firiye, Kefilsannur, Şenköy Kefilmelep, Kefilmardin, Hapisnas, Tınat, Kıllıt, Hanika, Salah, Hessinmeryem, Sercahan, Gümüşyuva, Avrıhan, Derinsu, Dırkıp, Haramiye Mağaraları bulunmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Tem 2014
Yükleniyor...
Benzer Konular - mardinin doğal güzellikleri
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,608
 2. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  18,837
 3. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,174
 4. Violet
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  15,318
 5. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,656