Martı Özellikleri, Martı Hakkında

'Eğitim Merkezi' forumunda Wish tarafından 3 Şub 2011 tarihinde açılan konu


 1. Martıların Özellikleri Martılar Hakkında Bilgi


  Orta veya nispeten küçük boylu (25 ila 65 sm). soluk külrengi veya beyaz tüylü , perdeayaklı, uzun sivri kanatlı, çeşitli su kuşlarının ortak adı.

  Deniz kenarlarında ya da denizden geçen gemilerin peşinde görmüşüzdür onları. Martılar genellikle deniz kenarında bir yaşamı tercih ederler. Genellikle küçük balıklarla beslenselerde, aç olduklarında hiçbir yiyecek ayrımı yapmaz ve ne bulurlarsa yerler.

  Pek çok kuşa nazaran büyük bir gagaları vardır. Tüyleri genellikle beyazdır. Vücutlarının bazı kesimlerinde kirli beyaz veya siyah tüyler bulunabilir. Ayakları suyun içinde bulundukları anda, iyi hareket edebilmeleri için perdelidir. Onların en dikkat çekici özelliği ise, şüphesiz tiz sesleridir. Oldukca uzaklardan mesafelerden bile sesleri duyulabilir.

  Ağırlıkları, türe bağlı olarak, 150 gr ile 1,5 kg arasında değişir. Boylarıda ağırlıkları gibi türden türe değişim gösterir. Küçük türlerin boyu 35 cm, büyük olanların ise 70 cm civarındadır. Üreme dönemlerinde, dişi yuvaya genellikle 2 ya da 3 yumurta bırakır. Yumurtalar 28 ila 30 gün arasında çatlar ve yavrular dünyaya gelir.

  Yavru martı'lar esmer beneklidir; türlerin çoğunda yalnız üreme mevsiminde başın ve boynun bir kısmı esmer veya siyahımsı olur. Martılar rahat ve sürekli uçar. Suyun yüzüne konar, fakat az yüzer ve suya dalmaz. Bunlar herçeşit besini yiyen ve doymak bilmeyen kuşlardır. Böcekleri yediği gibi, pislikleri ve çeşitli hayvan leşlerini yemekten de geri kalmaz, Martılar toplu halde genellikle bataklıklarda ve durgun su kenarlarında yuvalanır. Kışın şuraya buraya dağılıp limanlarda, haliçlerde, nehir ve göllerde yaşar. Lağım pislikleriyle beslenmek için özellikle büyük şehirlere gider.

  Kuş beyinli tabirinin tam tersi, martıların oldukca zeki kuşlar olduğu söylenebilir. Genel kuş cinsinin ortalamasının üstünde bir zekaya sahip oldukları, karşılaştıkları sorunları çözmedeki yetenekleri ile bilinmektedir.

  Bazen balıkcı hallerinden yola çıkan balık yüklü kamyonları kilometrelerce takip etmeleri onların aynı zamanda ne kadar inatcı olduklarının ispatıdır.

  Martıların birçok türü vardır; büyük veya gümüş martı (Larus argentatus); küçük martı (L.canus) ; karabaşlı martı ( L.ridibundus); cüce martı (L. minutus); siyah martı (L. fuscus) v.b.

  Martılara dünyanın hertarafında rastlanır; sayıları pekçoktur mesela Camargue'da yuvalanan gümüş martıların sayısı, aynı yerde yuvalanan pembe flamanların aleyhine, 1950'den beri durmadan artmakta, her martı yılda 1000 kadar flaman yumurtasını veya yavrusunu yok etmektedir.Martıların burada gittikçe artmasının sebebi liman döküntülerinin çoğalmasıdır denebilir.
   
Yükleniyor...