Mary Leakey kimdir hayatı

'Biyografi' forumunda Blizzard tarafından 6 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mary Leakey Kimdir
  Google Mary Leakey 100. Doğum günü dolayısıyla Doodle yayınladı. Kimdir Mary Leakey kısaca tanıyalım;

  Mary Leakey ,Mary Douglas Nicol adıyla Londrada 06 Şubat 1913 Tarihinde doğmuş ve 9 aralık 1996 yılında ölmüştür.  Mary Leakey 83 yaşında, sadece kendi önemli araştırmalar yaptı, ama bu araştırmaları kocası Louis Leakey ve oğulları Richard, Philip ve Jonathan araştırma kariyerleri için çok değerli olmuştur.

  (1913 Londra, İngiltere - 1996 Nairobi, Kenya ) İngiliz arkeolog ve antropolog. Eşi Louis Leakey ile birlikte bulduğu fosiller ve bu fosillere yaptığı yorumlarla tanınır.

  Mary Leakey 1987'de Olduvai Boğazı'nın güneyindeki Laetoli alanını buldu ve burada volkanik küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insanların ayak izlerini buldu.
  Bu buluş, insanların yürümeye başladığı varsayılan ve öteden beri bilim dünyasında kuşkuyla karşılanan tarihlerden çok eskiye gidiyordu.

  Mary Leakey'in önemli kitapları arasında Olduvai Gorge : My Search for Early Man (1979; Olduvai Boğazı: İlk İnsanı Bulmak için Yaptığım Araştırmalar, ) ve otobiyografik yapıtı Disclosing the Past (1984; Geçmişi Aydınlatmak) sayılabilir.
  [​IMG]

  Mary Leakey yaptığı kazılar ;

  Leakey Dorothy Liddell altında arkeoloji onun çıraklık yapmıştı Hembury bölgesindeki Devon o da illüstrasyonlar yaptım kimin için, İngiltere,

  1930-1934. 1934 yılında o bir kazı parçasıydı Swanscombe o İngiltere'de o zamana kadar bilinen en büyük fil dişi keşfetti, ancak tanımlamak için yardıma ihtiyacı vardı.

  Yıllar geçirdiği 1935-1959, Olduvai Gorge bölgesindeki Serengeti Kuzey ovalarında Tanzanya , çok amaçlı ilkel taş kesme aletleri birçok taş aletler bulunmuştur el baltaları. Bu buluntular gelen Taş Devri'ne kadar geri 100,000 iki milyon yıl önce olduğu kadar tarih kültür.

  Leakey'lere bir çıkarılan Proconsul africanus üzerinde kafatası Rusinga Island 1948 Ekim'inde Mary'nin kocası öldükten sonra, o Olduvai ve onu çalışmalarını sürdürdü Laetoli , Onun keşfetti, Laetoli yerinde, burada hominin 3,75 milyon yaşında idi fosilleri. O da onbeş yeni keşfedilen türlerin diğer hayvanlar ve bir yeni cins, 1976-1981 itibaren Leakey ve onu personel ortaya çıkarmak için çalıştı Laetoli hominid ayak izi bırakılmıştır iz volkanik küller yaklaşık 3.6 milyon yıl önce. Bu keşif sonrasında yıl Olduvai ve Laetoli keşifler ve hazırlama yayınları takip çalışmaları araştırma ile doldurulmuştur.